Sincik’te Kutlu Doğum Etkinliği

  0
  49

  Adıyaman’ın Sincik ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kutlu doğum programı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
  Sincik Hüseyin Çelik Öğretmenevi toplantı salonunda yapılan Kutlu Doğum Haftası Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda ilçe müftüsü Mehmet Taşdelen bir konuşma yaptı. Taşdelen,“Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından bu seneki Kutlu Doğum teması da “Hz. Peygamber, Din ve Samimiyet” olarak belirlendi. Bu çerçevede Kur’an ve Sünnette samimiyet, Hz. Peygamberin hayatından ve sahabe hayatından samimiyet örnekleri, Müslüman’ın hayatında samimiyet nasıl olmalı ve inanan bir insanın dindeki samimiyeti ne şekilde olmalı gibi konular işlenecektir. Hz. Peygamberin hayatına baktığımızda samimiyeti her yönüyle yaşadığını görürüz. O adeta samimiyet timsaliydi. Bunu şöyle birkaç misalle canlandırabilmemiz mümkündür. Daha cahliyye döneminde, henüz İslamiyet gelmezden önce o zamanki toplum içerisinde Hz. Peygamber “el-Emin” sıfatıyla yani Muhammedül-Emin diye tanınmıştı. İnsanlar emanetini güvenerek Hz. Peygambere veriyorlardı. Bu güven sadece o zamanla sınırlı değildi. Ne zamanki İslamiyet geldi, Hz. Peygamber insanlara dini, imanı anlattı, şirkten uzaklaşmalarını, Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmelerini söyledi ama kimi insanlar yinede inanmadı. Bakın bu inanmayanlardan bir kısmının emanetleri yine de Hz. Peygamberin yanındaydı. Hatta Hz. Peygamber hicret edeceği gün Hz. Ali’ye şu emanetleri şu kimselere ver dedi. Oysaki o insanlardan bir kısmı Hz. Peygamberi nasıl ortadan kaldırırız diye plan yapmaktaydı. Düşünün insanlar bu haldeyken bile Hz. Peygambere güveniyorlar, bu insan samimi bir insandır diyorlardı. Fakat kör inatlarından kalplerini imana kapalı tutuyorlardı maalesef” dedi.
  Yapılan konuşmanın ardından, öğrenciler tarafından hazırlanan ilahi ve şiirlerin okunmasının ardından program sona erdi.
  Programa Sincik Belediye Başkanı Mehmet Korkut, İlçe Müftüsü Mehmet Taşdelen, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vekili Hüseyin Meriç, Eğitim Bir-Sen Sincik İlçe Başkanı Nevzat Yiğit, okul müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz