Sertifikalı Tohumculuk Zorunlu Hale Geliyor

  0
  170

  Adıyaman Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, Sertifikalı tohumculukla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Alan, yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in açıklamalarına göre 2018 yılından itibaren sertifikalı tohum kullanımının zorunlu hale geleceğini bildirdi.

  Sertifikalı tohum kullanmayanların tarımsal desteklemelerden yararlanamayacağını aktaran Alan, “Bu konuda biz Adıyamanlı olarak, Adıyamanlı çiftçiler olarak şanslıyız. Tohumculukta gerçekten ilimiz çok iyi bir durumda, özellikle sertifikalı bakliyatta, nohut ve mercimekte Türkiye birincisi, arpada Türkiye üçüncüsü, buğday tarımında Türkiye yedincisi konumunda bulunmaktayız. Bu yıl buradaki bir firmamızın beş bin ton tohum iharacat etmesi bizleri ziyadesiyle memun etmiştir. Bundan sonra bu hizmetlerimiz, çalışmalarımız devam edecektir” dedi.

  Adıyaman’a Sertifikalı Tohum Test Merkezi Kuruluyor

  Adıyaman’a sertifikalı tohum test merkezi kurulması yönünde karar alındığını anlatan Alan, şöyle devam etti: “Şimdi özellikle Adıyaman ve bölge illerinde Gap illerinden hububat ve bakliyatta merkez olması münasebetiyle ilimizde de sertifikalı tohumun test merkezi müdürlüğü kuruluyor. Analizler için tohum numunelerini Samsun’a göndermekteydik. Sayın bakanımız 18 Haziran ziyaretinden sonra ondan sonraki süreçte ilimize sertifakalı tohum test merkezi kurulma kararı alındı. Onunla ilgili kararlar işleme konuldu. Yer tahsisiyle145 dönüm bir alan devam etmekte. Bunun kurulmasıyla birlikte ilimiz tohumculukta bölge üssü haline gelecektir”

  Adıyaman’ın tek sertifikalı tohum üreticisi Mikdat Olgun ise “2000 yılında bu işlere girdik. Şuanda çalışmalar devam ediyor. Bizim tek hedefimiz Adıyaman’da daha fazla ürün üretmek. Yanımızda 130 kişi çalışıyorç Türkiye’de 7-8 firmanın içindeyiz. İlk 10’dayız. Yani büyüklük bakımından. Ben aynı zamanda Türkiye Sertifikalı Tohumcular Birliği’nin yönetimine de seçildim. Orada yine Adıyaman’ı ve Güneydoğu’yu temsil etmemiz çok iyidir. Bizim tarım müdürümüzü de takdir etmek lazım. Bizi kamçılıyor. Güzel işler yapıyor. İnşallah daha güzel olacak” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz