Sendikalardan Ebeler Haftası Açıklaması

  0
  40

  Sağlık-Sen ve Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanları Ebeler Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı.
  Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan ve Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur, Ebeler Haftası nedeniyle basın açıklaması yaparak, ebelerin bu özel gününü kutladılar.
  Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan, ebelerin anne ve bebek ölümlerinin azalmasında önemli bir paya sahip olduğunu fakat buna rağmen çalışma şartları ve ekonomik sebeplerle tükenmişlik içinde olduklarını vurguladı.
  Abdulkadir Bozan, “Sağlık hizmetlerinde 2003 yılında yüzde 39,5 olan vatandaş memnuniyet oranı yüzde 76’ya çıktı. Elde edilen başarılarda önemli bir paya sahip ebe ve hemşirelerin sorunlarına yönelik yaptığımız araştırma raporundan çıkan sonuç ise çalışanlardaki tükenmişliği ve çalışma şartlarındaki memnuniyetsizliği ortaya koymaktadır. Çalışma koşullarından memnun olmayan çalışan oranı yüzde 82.47, çalışma koşullarını bir önceki yıldan daha kötü olarak değerlendirenlerin oranı ise yüzde 47.24 olarak gerçekleşmiştir. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir sonuçtur. Eldeki tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, ebelerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmediği, çalışma şartlarından memnun olmadıkları, mesleği isteyerek seçmiş olmalarına rağmen, fırsatları olsa bu durumu değiştirmek istedikleri görülmektedir” dedi.
  Türk Sağlık-Sen Adıyaman Şube Başkanı İrfan Tokur ise açıklamasında, fedakarca hizmet yapan ebelerin özel günlerini kutladığını belirterek, “Ebeler haftası nedeniyle Türk Sağlık-Sen olarak bir anket çalışması gerçekleştirdik. İnternet sitemiz üzerinden yapılan ve sorunlarını tespit etmek için gerçekleştirilen anketimize 1295 ebe arkadaşımız katıldı. Anket sonuçlarına göre ebe arkadaşlarımızın yüzde 70’i son bir yılda fiziksel veya sözlü şiddete uğramış, yüzde 75 ücretlerin yetersiz olduğunu düşünüyor. Yüzde 55’i sabit ek ödeme dışında sadece 0-100 TL arasında performans ücreti alıyor. Anketimizde de ortaya çıkan sonuçlar göstermektedir ki bugün ülkemizde görev yapan yaklaşık 54 bin ebe arkadaşımız sıkıntılarla uğraşmaktadır. Birçok sorunla baş başa bırakılmışlardır. Aldıkları ücretler yeterli değildir. Şiddet ve mobbinge maruz kalmaktadırlar. Aileye hizmet verenlerin, annelerin ve bebeklerin yanında olanların, ailelerine vakit ayıramamaları, kreş hizmetinden bile çok büyük oranda mahrum kalmaları kabul edilebilir gibi değildir” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz