Şehir İçi Ulaşımına Standart Getirilsin

  0
  109

  Adıyaman’da faaliyetlerini sürdüren şehir içi minibüs ve otobüslerin keyfi bir şekilde yolcu-indirip bindirmeleri trafiği alt üst ediyor. Adıyaman’a has bir uygulama olan bu uygulamaya başka bir ilde rastlamak imkânsız.

  Gazetemizin bir önceki sayısında gündeme getirdiğimiz şehir içi yolcu taşımacılığındaki sorun henüz çözülmedi. Son yıllarda şehrin azda olsa büyümesiyle birlikte sayıları bir hayli artan toplu taşıma araçları düzensiz bir şekilde yolcu taşırken yolcu indirip-bindirme standardı halen getirilmedi. Şehir içinde toplu taşımacılık yapan minibüs ve halk otobüsleri trafik kurallarını hiçe sayıyor. Duraklarların yerine gelişi güzel yolcu indirip bindiren minibüsler zaman zaman trafiği tehlikeye düşürüyor. Trafiğin yoğun olduğu Atatürk Bulvarı, Atatürk caddesi, Gölbaşı caddesinde yolcu indirip bindiren, kural tanımayan minibüs ve halk otobüsleri tehlike saçıyor. Sürücüler ve çevre sakinleri Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Ekiplerini göreve çağırdı.

  Özellikle Atatürk Bulvarı yan yollarında trafiğin bir hayli sıkıntılı olduğu görülürken minibüslerin keyfi olarak yolcu indirip bindirmeleri trafiğin seyrini olumsuz etkiliyor. Yıllardan beri var olan bu sorunun çözümü için çaba sarf edilmezken minibüs ve halk otobüslerinin bu keyfi tutumlarına daha ne kadar devam edecekleri ise merak konusu.

  KURALA MİNİBÜS ŞOFÖRLERİ Mİ UYMUYOR

  Yıllardan beri süre gelen bu uygulamada suç kimin? Böyle bir kuralın var olduğu muhakkak ancak kurala uymayan minibüs şoförleri mi yoksa kontrolünü yapmayan Trafik Müdürlüğü mü suçlu? Gelişmiş şehirlerde durak harici indirip bindirme olmazken sadece minibüs şoförlerinin Adıyaman’da kafalarına göre uyguladığı bu keyfiyet nereye kadar devam edecek?

  İL TRAFİK KOMİSYONU GÖREVE?

  Görevi il sınırları içinde ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli tedbirleri almak olan İl Trafik Komisyonunun işlerliği de bu konuda akıllara geliyor. Zaten şehir içi trafiğin hali ortada. Duruş Gazetesi olarak soruyoruz; İl Trafik Komisyonu şehrin birkaç yerine kasis ve duba dikmekten başka ne iş yaptı? Hallaç pamuğuna dönen, yayalara ve sürücülere saç-baş yoldurtan trafiği sağlıklı hale getirmek için sorumluluklarını bilerek bugüne kadar ne yaptı?

  Minibüslerin kafalarına göre yolcu indirip bindirmelerinin yanlış olduğunu savunan sürücüler, bu konunun bir standarda kavuşturulması gerektiğini söylediler. Sürücüler; “Adıyaman’da şehir içi taşımacılığı yapan minibüsler ve halk otobüsleri kafalarına göre taşıma yapıyorlar. Bu işin bir kuralı olmalı. Durak haricinde yolcu indirilip bindirilmemeli. Başka şehirlere baktığımızda durak haricinde ne yolcu alınıyor ne de bindiriliyor. Ama Adıyaman’da durum farklı. Minibüs şoförlerimiz kafalarına göre istedikleri yerde yolcu alıp indirebilmekte. O zaman durakların ne anlamı kaldı? Bu durum trafiğin tıkanmasına da neden oluyor. Artık bu işi İl Trafik Komisyonu mu Emniyet Müdürlüğü mü bir düzene oturtur onu bilemeyiz. Özellikle Atatürk Bulvarı yan yolları parklar nedeniyle sürekli tıkalı. Düzenli denetim yapılmıyor. Yan yollarda yolcu indirip bindirilmesi arkadan gelen araçların beklemesine neden oluyor. Minibüsler istedikleri yerde yolcu indirip bindirmemeli” dediler.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz