Şehir Akademi 1. Hazırlık Dönemi Kapanış Programı Yapıldı

  0
  106

  9 Ekim 2016’da “15 Temmuz Neyi İfade Ediyor” konulu Panel aracılığıyla Üniversiteli Gençlerle ilk buluşmasını gerçekleştirilen Şehir Akademi programı 10 buluşması ile 1. Hazırlık Dönemi Kapanış ve Sertifika törenini yaptı.

  Bu kapsamda düzenlenen Programa SETA Vakfı’ndan Eğitim Araştırmacısı İpek Coşkun konuk oldu.

  Belediye Konferans Salonunda yapılan  Şehir Akademi 10. buluşmasına Adıyaman İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mehmet Altındal ve Abdullah Turhan, İl Teftiş Kurulu Başkanı Muhammet Ali Akın, Memur-Sen Başkanı Ali Deniz, Özgür Eğitim Sen Başkanı Ali Kemal Kaya ile akademisyenler, çok sayıda STK Başkanı ve STK üyeleri ile Şehir Akademi Gençleri  katıldı.

   

  Üniversite Gençlerinin yoğun katılım gösterdiği programda Şehir Akademi Programı ortağı kuruluşlar adına açılış konuşması yapan Sezai Yılmaz, 3 ay boyunca ciddi hazırlıklarla süren Şehir Akademi çalışmaları 6 Sivil Toplum Kuruluşunun ortak yaptığı bir çalışma olduğunu kaydetti.

   

  10 hafta boyunca süren çalışmalar boyunca gençlerin her Pazar sabah saat 10.00’dan 13.30 kadar bu programlara yoğun katılım gösterdilğini anlatan Yılmaz, “Okuma ve Bilinç süreçlerine vurgu yapan Şehir Akademi çalışmaları ile birlikte gençlerimiz bu çalışmalarda kavramlar, teoriler ve değer dünyamızda iz bırakan kişilerin hayat ve davaları ile tanıştılar.  Bu çalışmayla  medeniyet havzamıza, gönül coğrafyamıza ve insanlığa önemli ve kıymetli bir mesaj verilebileceğini umud ediyoruz. Çalışmada emeği geçen bütün arkadaşlarımıza ve katılım gösteren gençlerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

  İpek Coşun tarafından “Yeni Türkiye’de Eğitim Politikalarını Yeniden Düşünmek”  konulu söyleşi  yapıldı. Katılımcıların proaktif katılım gösterdiği söyleşi’de soru ve cevaplarla gelişen bir formatta Uluslararası veriler üzerinden Ülkenin eğitim durumuna dair nesnel analizlerle bir durum tespiti yapılarak çözüm önerileri tartışıldı. SETA Vakfı Eğitim Araştırmacısı İpek Coşun, konuşmasında, eğitim sistemine yönelik çözüm arayışları kapsamında saha çalışmaları yapılırken çalışma yapılan saha’nın ülkemiz gerçekliği ile uyumlu olması gerektiğini savundu.

   

  Coşun, şöyle konuştu:

   

  “Finlandiya örneğinden yola çıkarak, Eğitim Skorları çok yüksek diye toplam nüfusu 5 milyon olan ve demografik verilerimizle uyuşmayan bir örneklem gösteren Finlandiya’nın eğitim sistemini alamayız. Uzakdoğu’da yaygın olan ve sadece başarı odaklı bir çalışmanın sonucunda yüksek skor yapan öğrencilerin kazandıkları üniversitelerde kayda değer bir varlık gösteremedik”

   

  Söyleşi sonrasında Şehir Akademi çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere konuşan Şehir Akademi Koordinatörlerinden Abuzer Gelse, “Şehir Akademi  Şehirde gençlik alanında çalışan STK’lar ve Gençlere yönelik bir  birlikte yürürüyüş  Çağrısıdır. Bu yürüyüşü devam ettirebilmek için sonuna kadar Bir İyi Niyet İradesi’dir.  Gönül coğrafyamızda yaşanan kalpleri ve zihinleri uyuşturan gerçeklik içerisinde milletimiz için Kalpleri ve Zihinleri Diri Tutma gayretidir dedi. Abuzer Gelse yaptığı konuşmada Şehir Akademi  Hazırlık Döneminde 10 Haftalık Şehir Akademi programı kapsamında 27 faaliyet düzenlendi” şeklinde konuştu.

  Yapılan Sertifika töreninde Şehir Akademi Gençlerine 10 Haftalık 27 Faaliyetin sonunda Şehir Akademi Gençleri’nin sertifikaları Milli Eğitim Müdürlüğü İdarecileri, STK Başkanları ve Akademisyenler ile Program Ortağı STK Başkanları tarafından takdim edildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz