Samsatlıların Sokakta Bekleyişi Sürüyor

  0
  101

  Samsat ilçesinde dün meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından başlayan korku ve panik devam ediyor.

  Ana depremin ardından bu sabaha kadar büyüklükleri 1.5 ile 4.4 arasında değişen 198 artçı sarsıntının meydana gelmesi, çok sayıda evin hasar gördüğü ilçe sakinlerini korkutuyor.
  İlçede büyük panik ve korkuya yol açan depremde, ilçe merkezindeki binaların büyük bölümünde hasar oluştu. Bazı binaların kısmen yıkıldığı, bir çoğunda ise çatlakların oluştuğu kentte, kendisini dışarı atanlardan bir bölümü, birbiri ardına yaşanan artçı sarsıntılar üzerine, Samsat’ı terk ederek Adıyaman ve çevre ilçelerdeki yakınlarının yanına gitti.

  İlçeden ayrılma imkanı bulamayanlar ise hasarlı olduğu için giremedikleri evin dışında kendilerine gelecek yardımı beklemeye başladı. Depremin ardından AFAD, Kızılay, UMKE ve çeşitli STK’ların kurtarma ekipleri de Samsat için seferber oldu. İlçeye ulaşılmasının ardından ekipler, binalarda inceleme yaptı, depremzedeler için yemek ve çadır kurulması için çalışma başlattı.

  – YARALILAR TABURCU EDİLDİ

  İlçedeki resmi kurumların da hasar gördüğü depremde aralarında bebeklerin de bulunduğu 45 kişi yaralandı. Yaralılar, yakınlarının ve sağlık ekiplerince götürüldükleri hastanede tedavileri yapıldıktan sonra taburcu edildi. Yaralılardan sadece birisinin deprem sırasında panikle balkondan atlayarak ayağının kırıldığı, diğerlerinin ise hafif yaralandığı ve basit tıbbi müdahale ile tedavi edildiği öğrenildi.

  Adıyaman Valisi Abdullah Erin ile Samsat ve Kahta Kaymakamları gece boyu ilçede depremzedelerle bir araya gelip, yine sarsıntının etkili olduğu ilçe köylerinde incelemelerde bulundu.

  Yapılan incelemeler doğrultusunda ekipler, öncelikli ihtiyaç sahiplerine yönlendirilerek mağdur olmaları engellendi. Bu arada ilçe merkezinde birçok depremzede ise hasarlı olduğu ve sarsıntılar nedeniyle giremedikleri evlerinin bulunduğu bölgelerde ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

  – ÇADIR KURULDU

  AFAD öncülüğündeki ekipler ise ilçe merkezi ile hasar oluşan köylerdeki vatandaşlar için 180 çadır kurdu. Gece geç saatlere kadar süren çadır kurma işlemini, ateş başında ya da battaniyelere sarılarak bekleyenler, daha sonra çadıra girerek geceyi burada geçirdi. AFAD görevlileri, çeşitli noktalara kurulan çadırların bazılarının ihtiyaç olmadığı için boş kaldığını, ancak tedbir amaçlı halen çok sayıda çadırı da kurmaya hazır olduklarını aktardılar.

  – KÖYLER DAHA FAZLA ETKİLENDİ

  Samsat ilçesinde her ev ve işyerinde hasara yol açan deprem, en çok etkiyi Atatürk Barajı kıyısındaki köylerde gösterdi. Akdamar Köyü’nde 3 ev kullanılamaz hale gelirken, birçok ev ve ahırda da hasar oluştu.

  Göltarla Köyü’nde de depremin etkisiyle çok sayıda evde hasar oluştu.

  AFAD’ın verdiği bilgiye göre saat 14.07’deki 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından bugün saat 10.24’e kadar büyüklükleri 1.5 ile 4.4 arasında değişen 198 artçı sarsıntı meydana geldi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz