Sahipsiz Adıyaman’a sahip çıkın

0
729

Her yeni gelen vali, Adıyamanlılar için bir umut bir kurtuluş vesilesi oluyor. İşte yine böyle bir umudumuz var, Vali Sayın Mahmut Çuhadar göreve başladı.

Yeni vali, yeni umut, yeni hayaller…

“İşte Adıyaman bu valiyle hak ettiği yere gelecek” denildiğinde “Sahipsiz Adıyamanlılar”ın umutları yeşeriyor birdenbire ve heyecanlanıyorlar.

“Sahipsiz Adıyamanlılar” yeni valimiz Sayın Çuhadar’ı umut ve temennilerle bekledi. Her yeni gelen vali de olduğu gibi Sayın Çuhadar’da da beklentinin bu kadar üst düzeyde olması Valimize motivasyon verecek hem de omuzlarına bir anda tonlarca ağırlık yükleyecektir.

Bu zor şartlarda göreve başlayan Vali Çuhadır’a Allah yardım etsin. Gerçekten işi gerçekten çok zor.

Son 20 yıldır sorunları dağ gibi biriken, resmi kaynaklara göre aktif 52 bin kayıtlarını güncellemeyenlerle birlikte yaklaşık 80 bin işsizin olduğu, tarımın, hayvancılığın ve sanayinin bittiği yerde iş yapmak kolay değil.

Yalakalar sayesinde her sorunun, problemin sumen altı edildiği, taleplerin bir türlü görülmediği bir yerde yaşıyoruz. Hep birlikte “Yaşasın Kral” diyoruz, birbirimizi alkışlıyoruz. “Kral çıplak” diyen zaten vatan haini!..

Yalanı, yalakası, dedikodusu ve iftirası bol bir şehir olan Adıyaman’a, her yeni gelen yöneticiyi ablukaya alarak gerçekleri görmesi engellendi. Gözleri kapatılan, yanlış yönlendirilen bürokrat, rahat adım atması engellendi. Hatta bu durum öyle bir hal aldı ki bu işe bazı milletvekilleri, bazı siyasiler, bazı vali yardımcıları, bazı kurum müdürleri de alet oldu. Kendi hırsları için valileri yalan, yanlış bilgilendirmekten geri kalmadılar.

Öyle ki bir vali yardımcısı bile yapılan haberi ön inceletmek yerine haberi itibarsızlaştırmak için ellinden geleni yaptı.

Valiler de “Söyleyenlere” bakarak “Söylenenlere” itibar etti ve konuları araştırma gereği duymadan, oturduğu yerde yanlış bilgilerle donatıldı. Ama ne yazık ki hırs ve “BEN” savaşları valileri hep yalan yanlış yönlendirdi. Valilerin nokta kadar günahı yoktu çünkü bir vali siyasiler ve mesai arkadaşlarına inanmayıp ta kime inanacaktı? Şehre yeni gelen bir kişi nereden bile bilirdi kandırılacağını?

  • Geçmiş hataların tekrarlanmaması en büyük beklenti

Son 2 vali, tepeden gelip vatandaşın derdiyle hemhal olmayınca önce kapıların vatandaşa kapattırdılar. Ne vatandaşlar vali gördü ne de valiler vatandaşları gördü. Sabah Valiliğe gelip akşam evlerine gittiler. Tayinleri çıkıp gittiklerinde “İyi biriydi” diyenlerin sayısın eldeki parmak sayısını geçmez.

Bu memlekette herkesin hatası oldu, yanlış yaptı ama güçlü olan siyasilerle akrabalarının hiç yanlışı olmadı. Gelen bürokrat onların ayağına gitti, onlar ne dediyse yaptı. Siyasetçinin ağzından çıkan kanun, emirdi düşük profilli valiler için. Biri de çıkıp Allah rızası için sorgulamadı denileni. Sonunda her zaman olduğu gibi Adıyaman kaybetti.

Her gelen validen, efsane Vali Recep Yazıcıoğlu gibi olmasını bekleyen Adıyamanlılar hep hayal kırıklığı yaşadı. Elini taşın altına koyup görev süresince şu memlekete eser bırakan, hayırla yad edilen vali yok denilecek kadar az iken gelenler hep umutla beklendi. Sayın Çuhadır, kimsenin hayal kırıklığı yaşamaması, isminizi hep yad etmesi için tarafsız, vatandaşa kulak vererek, hizmet etmenizi dört gözle bekliyoruz.

NOT: Sayın Valimizin, göreve başlar başlamaz aynı gün ilde devam eden yatırımları yerinde görmesi ve Babalar Günü’nde şehit babalarının ziyaret etmesi vatandaşlarımız tarafından takdirle karşılandı. İlk gün verdiği mesajlar Adıyamanlıyı heyecanlandırdı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz