Rektör Turgut’tan 27 Mayıs’ın 60. Yıl Dönümü Mesajı

0
126

Tarihi şanlı zaferlerle dolu aziz milletimize cephede ayar veremeyenler, anti-demokratik girişimlerle ülkemizi dizayn etmeye çalışmışlardır. 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980 askeri darbeleriyle yönetimi ele geçirenler 12 Mart 1971 muhtırası, 28 Şubat 1997 ve 15 Temmuz 2016 gibi darbe girişimleriyle milli iradeyi yok saymışlardır.

27 Mayıs darbesi, meşru olmayan yollardan devlet yönetimine el koyma hevesinde olan şer odaklarının, şanlı tarihimize leke sürme girişimlerinden ilkidir.

Demokrasi tarihimizin kara lekelerinden olan 27 Mayıs darbesi ile, vatan ve millet sevdalısı merhum demokrasi şehidi Adnan Menderes’in halkın oylarıyla kurduğu meşru iktidarı yok edilmiştir. Genelkurmay Başkanı Cemal Gürsel imzasıyla başlatılan 27 Mayıs darbesi, tarihimizde asla unutulmayacak bir utanç olarak yerini almıştır. Kurucu Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu millete armağan ederek milletimizin iradesine teslim ettiği Türkiye Cumhuriyeti, fiili olarak olmasa da fikren yok edilmeye çalışılmıştır. Halkın iradesi yok sayılmış, milli kazanım olan Cumhuriyetimizin hediyesi seçme ve seçilme hakkına darbe vurulmuştur. Aziz Milletimiz bu kirli oyunlara tıpkı 15 Temmuz’da olduğu gibi boyun eğmemiş, demokrasiden ve kutlu Cumhuriyetinden vazgeçmemiş, kendisine reva görülen bu kirli oyunlara bütün varlığıyla karşı durarak hakkını gasbedenlere en güzel cevabı yine sandıkta vermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle 27 Mayıs 1960 askeri darbesini kınıyor, bu darbe nedeniyle şehit edilen dönemin Başbakanı merhum Adnan Menderes’e, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’ya, Maliye Bakanı Hasan Polatkan’a ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde gözünü kırpmadan şehadet şerbetini içmiş aziz şehitlerimize ve tarih boyunca vatanımız, milletimiz, dinimiz, devletimiz için canını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz