Rektör Gönüllü: “Potansiyeli Yüksek Mermerin Alt Yapısı İçin Tüm Bilimsel Desteği Vermeye Hazırız”

  0
  36

  Dünya mermer rezervinin yüzde 4’üne sahip Adıyaman’da, mermer alt yapısının hazırlanması için Adıyaman Üniversitesi çeşitli bilimsel çalışmalar yürütüyor.
  Mermer rezerviyle dünyada büyük bir potansiyele sahip Adıyaman’ın bu potansiyeli değerlendirebilmesi ve mermerleri işleyebilmesi için çalışmalar yürütülürken, diğer taraftan üniversite bilimsel çalışmalar yürütüyor.
  Daha önce ‘mermer’ konusunda çalıştay düzenleyen ve mermerle ilgili çeşitli veriler elde eden Adıyaman Üniversitesi, mermerle ilgili alt yapı çalışmalarına da ağırlık verdi. Mermer Araştırma Gurubu kuran Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Adıyaman Mermerciler Derneği Başkanı Coşkun Atık ve Başkan Yardımcısı Sabri Kalan’ı dernek binasında ziyaret ettikten sonra mermer ocaklarını gezdi. Mermer ocaklarında dernek yöneticilerinden çeşitli bilgiler alan Gönüllü, üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.
  Atık ise, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Gönüllü’nün ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Adıyaman’da faaliyet gösteren mermer ocaklarını Rektörümüzün ziyaret etmesi bizle sorunlar ve çözüm önerileri üzerine konuşması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Mermer konusunda büyük bir potansiyele sahip olan Adıyaman’ın bu potansiyeli daha iyi değerlendirmesi noktasında, yeni yatırımlar yapılması gerekiyor. Bu yatırımların yanı sıra alt yapı ve bilimsel çalışmaların da olması lazım. Bu noktada desteğini yanımızda hissettiğimiz Rektörümüze teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.
  Gönüllü ise, mermer konusunda Adıyaman’ın hak ettiğini alabilmesi için üniversite olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ve bu noktadan hareketle bazı çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

  Alt yapı çalışmalarına bilimsel destek verdiklerini kaydeden Rektör Gönüllü, “Adıyaman mermer ile birlikte çok daha güzel olacak. Gerekli çalışmaların yapılmasıyla Adıyaman mermer konusunda ülkenin göz bebeği olacaktır. Mermerin çıkartılmasıyla ortaya çıkan çevre sorunlarına çözüm için çalışma yapıyoruz. Atıkların değerlendirilmesi için çalışma başlattık. Projeler ile bu sorunu gidermeyi amaçlıyoruz. Mermer üreticilerine el ayak olmamız lazım” diye konuştuAW086460

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz