“REFAH TOPLUMUNA ULAŞMADA PROJE KÜLTÜRÜ” Konferansı Verildi.

  0
  28

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan tarafından Adıyaman Üniversitesinde ‘Refah Toplumuna Ulaşmada Proje Kültürü’ konulu bir konferans verildi.

  Konferansa Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Üniversite Akademik ve İdari Personeli ile öğrenciler katıldı.

  Konferansta 2023 hedeflerini anlatan Prof. Dr. Ersan Aslan,  2023’de kişi başı gelirin 25 bin dolar olacağını öngördüklerini ifade etti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan,  2023 hedeflerinde 2 milyon dolar GSYH, 500 milyon dolar ihracat, yüzde 5 işsizlik oranı, düşük ve tek haneli rakamlarda enflasyon 300.000 TZE araştırmacı ve kişi başı gelirin 25 bin dolar olduğunu vurguladı. Türkiye’de 18 yaş altı çocukların toplam nüfusun yüzde 30’unu oluşturduğunu belirten Prof. Dr. Aslan, “Gençler (15–24) ise nüfusun yüzde 16,6’lık kısmını oluşturmaktadır. Ülkemiz sahip olduğu genç nüfusuyla gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir büyüme potansiyeline sahiptir. Beşeri sermayenin geliştirilmesi genç nüfusa sahip ülkemiz için önümüzdeki dönem büyük bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirerek eğitim kalitesini ve işgücü niteliğinin artırılması 2023 yılı hedeflerini olumlu yönde etkileyecektir”dedi.

  Prof. Aslan, “kamu-üniversite ve sanayi işbirliğini güçlendirmeye yönelik gerçekleştirilen yasal düzenlemeler ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın proje desteklerini hakkında ise şunları ifade etti: “2001 yılında yürürlüğe konan 4691 Sayılı “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu” sayesinde üniversite ve araştırma kurumları ile üretim sektörleri arasında işbirliği sağlanmıştır. 2006 yılında San-Tez Programı, 2008 yılında 5746 Sayılı“Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin desteklenmesine İlişkin Kanun”, 2013 yılında “Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı” devreye konmuştur. 2014 yılında ise “Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı” devreye girmiştir. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin amacı üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmek ve bilimsel bilgiyi ticarileştirmektir. Bu bölgelerde 2217 firmada 19789 Ar-Ge personeli, 5 bin 789 Ar-Ge projesi olmak üzerinde çalışılmaktadır. TGB’lerden bugüne kadar 897 Milyon TL ihracat yapılmıştır”dedi.

  Üniversitedeki konferans sonrası, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan Adıyaman Valiliğini ziyaret etti.

  Ziyarette Valilik Şeref Defterini imzalayan Prof. Dr. Ersan Aslan’a, Vali Mahmut Demirtaş tarafından Adıyaman’a özgü bir kilim takdim edildi.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz