Prof. Dr. Özipek, Yeni Dünya Vakfının Konferansında Konuştu; “İslam Ülkelerindeki Diktatörlük Dönemi Bitiyor”

  0
  81

  Yeni Dünya Vakfının Üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenmiş olduğu “İslam Dünyası’nın Dönüşümü ve Türkiye” konulu konferansına konuşmacı olarak katılan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, İslam ülkelerindeki o eski diktatörlük dönemi artık geride kaldığını belirtti.

   

  Fatih de Eminönü Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen seminerde İslam dünyasında ve Türkiye de yaşanan gelişmelerden bahseden Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, özellikle Ortadoğu da yaşanan olaylardan sonra cin şişeden çıktığını söyledi.

   

  Özipek, “Dünyada başta İslam ülkelerinde artık o eski diktatörlük dönemi artık yavaş yavaş geride kaldığını söyleyebiliriz. Bugün Mısır ve Suriye’de yaşanan olaylarda batı ülkeler sadece seyirci kalarak net düşüncesini hala ortaya koymuş değil. Özellikle Mısır da kimi zaman diktatörden yana tavır aldıkları bir gerçektir. Bunu utanç verici bir durum olarak algılıyorum. Bunun ana nedeni ise diktatörler eliyle ülkeleri yönetmek olmasıdır. Batı devletleri için bu çok kolay bir yöntemdir. Parlamentoyla baş etmektense rahatlıkla kendilerine muhtaç olan bir askeri lideri tercih ediyorlar. Özellikle İslam ülkelerinde belirgin bir sınav var. Önemli olan bu sınavı en iyi şekilde geçmektir. Bu anlamda demokratik yolunu seçen insanlar ise muhakkak ki en doğru yolu seçenlerdir. Demokrasi bana göre belli zümre ile değil, herkesin kabul buyurduğu bir kavramdır. Bu nedenle demokrasi yolu ile mücadelesini veren insanlar zorda olsa sonucunda en karlı çıkan insanlardır” şeklinde konuştu.

  Adıyamanlılar Vakfı Genel Başkanı Mahmut Göksu ise, “Suriye ve Mısır için hayata geçirilen senaryo Türkiye içinde yapılmak istendiği bir gerçektir. Allah korusun bu senaryolarında hedefe ulaşılırlarsa ülke olarak ve hepimiz çok şey kaybederiz. Bu nedenle hepimizin içinde bulunduğu geminin batmasını istemiyorsak gelişen olaylardan ve senaryolardan haberdar olup, ülke menfaati doğrultusunda hareket etmemiz lazım” diyerek, gençlere bu konuda uyarılarda bulundu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz