Polis, Yürüyüşe İzin Vermedi

  0
  84

  Adıyaman’da Emek ve Demokrasi Platformunun yürüyüşüne polis izin vermedi.

  Öğleden sonra Hoca Ömer Mahallesi Adıyaman Eğitim Sen şubesi önünde aralarında Adıyaman HDP Milletvekili Behçet Yıldırım’ında bulunduğu Adıyaman Emek ve Demokrasi Platforma bağlı 100 kişi ellerinde pankartlar ile Demokrasi Parkı’na yürümek istedi. Ellerinde pankart ve dövizler ile slogan atarak Gölbaşı Caddesi üzerine çıkmaya çalışan grubun önünü kesen Çevik Kuvvet ekipleri izin vermedi. Polisin izin vermemesi üzerine bir süre grup ile polisler arasında arbede yaşanırken arbedenin büyümesi üzerine polis, biber gazı ile müdahale etti. Araya giren HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile Adıyaman Emek ve Demokrasi Platformu Başkanı Osman Süzen, grubu sakinleştirirken daha sonra toplanan grup buradan HDP İl binası önüne yürüdü.
  HDP binası önünde toplanan grup daha sonra basın açıklaması yaptı.
  DBP Eş Başkanı Gülseren Öner, yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinden sonra bölgede ve bu süreçte Cizre’de, Siopi’de Nusaybin’de Dargeçit’te ve Sur’da günleri, haftalari aşan sokağa çıkma yasakları ile karşı karşıya olduklarını söyledi.
  Hukukun bizzat devlet tarafından askıya alındığını iddia eden Öner, şunları kaydetti:
  “Ne acıdir ki “evleri temizleyeceğiz” diyen bir devlet aklıyla yüz yüzeyiz. Bu yaşananlara baktığımızda yaşıyor olsalardı “Haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytanclır” diyen Hz Muhammed’in, yezid karşısında “ya hak” diyen İmam Hüseyin’in, zulme boyun eğmeyen ve ‘Dönen dönsun ben dönmezem yolumdan” diyen Pir Suftan’ın, yalanlarınıza karşı “sizin önünüzde diz çökmedim bu da size dert olsun” diyen Seyit Rıza’nın,  AK ve Sarayın bu günkü katliamları karşısında ki tutumları aynı olurdu. Bu günde Kürt halkı sizin bu yok etme politikalannıza boyun eğmeyecektir. Yaşadığımız bu süreçte mezarlıklar bombalanıyor, cenazeler teşhir ediliyor, yerlerde sürülüyorsa, şehirlere tanklarla girilip evler tek tek topa tutulup insanlar katlediliyorsa, Türkiye halklarının, bir arada kardeşçe yaşama umuduna savaş açılmış demektir. Bizce üzerinde durulması gereken en önemli husus budur. Bir taraftan ‘kürt kardeşlerim ‘diyen AKP devleti kürt halkına soykırım dayatmaktadır. Kendine insanım diyen her kesin bu çığlığı ses vermesi gerekir. Kobane, Şengal, Suruç ve Ankara’da katliamlar yapan DAİŞ’e teknik ve mali destek veren iktidar bugün Cizre, Nusaybin, Silopi, Sur, Dargeçit ve amed başta olmak üzere Kürt Halkına savaş açmıştır. 7 Haziran seçimlerinden sonra halkların iradesini temsil eden HDP’nin yükselişine tahammül edemeyen saray ve AKP iktidarı Dolmabahçe mutabakatını bozmuş, çözüm sürecinin müzakereye çevrilmesini engellemiş, görüşmeleri buzdolabına kaldırdığını beyan etmiştir”

  Yapılan açıklamanın ardından grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.
  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz