Önce Mevcut Yatırımcıyı Koruyun

0
205

Ormanlık alanı OSB’ye dahil etmekle bu işler olmaz…

Adıyaman’ın sanayideki can damarı olan Organize Sanayi Bölgesinde mevcut işletmeler can çekişirken genişletme çalışmalarına başlanması akıllara durgunluk veriyor.

Son açıklanan teşvik paketinin üzerinden yıllar geçti ancak ilde bıraktığı olumsuz etki ekonomik anlamda hala etkisini sürdürüyor. OSB’nin şu anda mevcut 292 hektar alanına ek olarak, 17 hektar Milli Emlak’tan, 757 hektar Orman Genel Müdürlüğünden tahsis edilerek genişletme çalışmalarına başlandı. Hali hazırda OSB’deki işletmeler yaşanan çeşitli sıkıntılar nedeniyle bir çok işletme kapısına kilit vuruken bazı işletmeler ise yarım kapasiteyle çalışıyor. Bu durumda mevcut yatırımcıyı desteklemek, istihdamı arttırmak, devletin imkânlarından daha fazla faydalandırmak ve işletmeleri tam kapasiteyle çalıştırarak mevcut fabrikaların doluluk oranını arttırmak için çalışmalar yapılması beklenirken onun yerine genişletme çalışmalarına başlanması izaha muhtaç bir konu.

Adıyaman Duruş Gazetesi olarak diyoruz ki önce mevcut işletmeler tam kapasiteyle çalışması için gerekli düzenleme yapılmalı, öncelik bu olmalıdır. Daha sonra yeterli gelmezse genişletme çalışmalarına başlansın.

Adıyaman’ın yanı başındaki diğer avantajlı bölgelerde yatırımcının faydalandığı elektrik, stopaj, sigorta teşvikleri yatırımcıyı ihya ederken Adıyamanlı sanayiciler bu imkânlardan faydalanamıyor. Hal böyle olunca OSB’de üretim yapan onlarca tekstil atölyesi bölgedeki diğer illerle eşit şekilde rekabet edemiyor.

Mevcut Yatırımcılar Sefilleri Oynuyor

‘Adıyaman teşvikte her ne kadar 6. Bölgenin imkânlarından faydalanıyor’ denilse de bunun yansıması bugüne kadar görülmezken teşvikte yapılan adaletsizlik nedeniyle sigorta primlerini ödeyemez duruma gelen sanayiciler kan ağlıyor.

Son açıklanan teşvik paketinin üzerinden yıllar geçti ancak ilde bıraktığı olumsuz etki ekonomik anlamda hala etkisini sürdürüyor. OSB’de üretim yapan onlarca tekstil atölyesi bölgedeki diğer illerle eşit şekilde rekabet edemediklerini gerekçe göstererek faaliyetlerine son verirken OSB’de adeta yaprak dökümü yaşandı. SSK primlerinin çok fahiş fiyatta olduğu Adıyaman’da sanayiciler en çok bu durumdan etkilendiklerini dile getiriyorlar.

            Sanayinin yeniden canlanması için müjde beklediklerini ifade eden Adıyamanlılar, “Adıyaman OSB’si bir zamanlar on binlerce insana ekmek kapısı oluyordu. Ancak teşvik kapsamında yapılan değişikliğin getirdiği olumsuzluklar sanayicilerimizi işlerini yürütemez duruma getirdi. Bunun sonucunda bir zamanlar tekstilde söz sahibi olan Adıyaman gelinen nokta sonrasında OSB’mizdeki fabrikalar kapandı ve OSB’miz gıda deposuna döndü.

Adıyaman’ımız çevre illerden geri kaldı. Güneydoğu Anadolu bölgesinde büyükşehirlerin arasında sıkışıp kaldı. Şanlıurfa aldı başını gitti, Kahramanmaraş tekstilde çok iyi bir yerde, Gaziantep’i söylemeye gerek yok, Malatya kendi öz kaynaklarıyla büyüdü, Diyarbakır’a terör olayları nedeniyle hükümetin özel ilgisi var. Peki Adıyaman’a ne var? Koca bir hiç? Sahibimiz yok diye hep ötelenmişiz. Ama artık geriye atılmak istemiyoruz” dediler.

            Genişletme Çalışmaları Gereksiz

Adıyaman OSB’de genişletme çalışmalarına başlanmasın tartışılması gereken ayrı bir konu. Sanki mevcuttaki fabrikalar harıl harıl çalışıyorda yeni işletmelere ihtiyaç var. Zaten fabrikalar yarım kapasiteyle çalışırken birçok işletme de atıl vaziyette. Bu gibi yerler istihdama açılsın eğer yeterli gelmezse genişletme çalışmalarına başlanmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz