O, Adıyaman’a 60 Yılını Verdi, Biz İsmini Bir Yere Veremedik

0
291

Merhum duayen gazeteci Fadıl Binzet’in isminin yaşatılması için kamuoyu adına gazetemizde defalarca dile getirmemize ve 2 defa müracaatımıza rağmen Adıyaman Belediyesi Encümeninden red kararı çıktı.

Yaptığı haberlerle Adıyaman’ın yüzlerce sorununu çözüme kavuşturan, toplumun sevip saydığı, değerimiz Fadıl Binzet’in adının yaşatılması için yaptığımız haberlere ve verilen dilekçelerimize rağmen red kararı verilmesi üzüntü ile karşılandı.

Kararın sehven, Fadıl Binzet’in kim olduğunu ve Adıyaman için yaptıklarını bilmeyenler tarafından alındığını düşünerek bir an evvel yanlıştan dönülmesini temenni ediyoruz.

“Değerlerimize Sahip Çıkamıyoruz”

Topluma faydalı işlere imza atan, iyilik ve güzelliklerle özdeşleşmiş, Adıyaman için gece gündüz demeden çaba sarfeden değerlerimize neden sahip çıkmıyoruz?

Çeşitli hastalıklar nedeniyle tedavi gördüğü Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Mart ayında hayatını kaybeden Fadıl Binzet için Adıyaman Belediyesinden ve Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünden talep eden kamuoyu, duayen gazetecinin isminin bir sokağa yada okula verilmesini istedi.

Fadıl Binzet isminin Adıyaman basını ile özdeşleştiğini, Adıyaman tarihinin günümüze ulaşmasında Fadıl Binzet’in çok önemli emekleri olduğunu dile getiren vatandaşlar, Fadıl Binzet’in hatırasına sadık kalmak için bu talebin olumlu bir şekilde cevaplandırılmasını diledi.

“Onun haberi üzerine çocuk ölümleri azaldı”

Mecburi görevini Adıyaman’da yapan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, Fadıl Binzet’in çocuk ölümleri konusunda yaptığı haberin Almanya’da Adıyamanlı bir doktor tarafında okunması üzerine yaptıkları çalışmaları anlattığı yazıdan bir bölüm aşağıda yer almaktadır:

“Zaman 12 Eylül sonrası, daha sonra Sırrı Süreyya Önder’in “Beynelminel” filminde anlattığı zamandı ve biz gittiğimizde hala Necabettin Ergenekon isimli sıkıyönetim komutanının zulmünün dumanı vardı kentin üzerinde.

Bizler ise yaşadığımız ilk zorluklardan sonra çalışmaya koyulmuştuk ve Adıyaman’ın bir mahallesinde yaptığımız küçük bir araştırmada bebek ölüm hızının binde 196 olduğunu ve bebeklerin en çok kızamık ile ishalden öldüğünü saptamıştık.

O yüzden de önceliği ishal tedavisinde o günlerde yeni yeni duyulan ağızdan sıvı tedavisinin yaygınlaştırmasına vermiştik. Fadıl Binzet’le de bu çalışmalar sırasında karşılaştık, bizim o zaman açık olan Tekel Fabrikasında kadın işçilere yaptığımız ishal eğitimini izlemeye gelmiş ve sonra da bunu Hürriyet’in bölge haberleri bölümünde yayınlamıştı.

Günler böyle geçerken bir gün postadan Almanya’dan bir mektup geldi, açıp baktığımda mektubun kendisi de Adıyaman’lı olan ve o zaman Almanya’da kadın doğum uzmanı olarak çalışan Dr. İsmet Turanlı’dan geldiğini ve Fadıl Binzet’in haberini okuduğunu, bizlere yapabileceği bir yardım olur mu? diye sormak için bu mektubu yazdığını öğrendim.

Genç bir hekim olarak Fadıl Binzet’in yaptığı haberlerin ve uzaklardan gelen bir mektubun yarattığı heyecanların yaptığımız işlerde güçlü bir etkisi oldu ve o şevkle 1985 Aşı Kampanyasında Adıyaman’ı en başarılı illerden birisi yaptık.

Hatırladığım Fadıl Binzet, çok iyi bir yerel gazeteci olmanın ötesinde, oraya gelenlere gönülden “hoşgeldin” diyen, insan kıymeti bilen, çelebi kişiliği ile Adıyaman’ı benim gözümde temsil eden kişiydi. Anısı önünde sevgi ve saygı ile eğilmek isterim.”

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Hatun

Fadıl Binzet Kimdir?

Muhabirlik hayatına 1957’de Hürvatan Gazetesinde başlayan Fadıl Binzet, sırasıyla Cumhuriyet Gazetesi, Hürriyet Haber Ajansı, TRT, Doğan Haber Ajansı’nda muhabirlik yaptı.

Gazeteciliğinin yanında sıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görev alan Fadıl Binzet’in “Dünden Bugüne Adıyaman” kitabı, Adıyaman tarihinin yeni nesillere ulaştırılmasına katkı sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz