Nemrut Dağı’nda Ud ve Tambur Eşliğinde Müzik Ziyafeti  

  0
  57

  Dünyanın en eski köprülerinden biri olan ikinci en geniş kemerli köprü özelliği bulunan tarihi Cendere Köprüsünde ‘Trionağme’ ekibi tarafından Ud ve tambur eşliğinde müzik ziyafeti verildi.

   

  Bir dizi ziyaret için Adıyaman’a gelen ‘Trionağme’ ekibi tarihi Karakuş tümülüsü, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi ve Dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağı’nı gezdi.

  2 bin 150 yüksekliğindeki devasa heykellerin bulunduğu alanda çiğ köfte yiyen ekip, daha sonra Tarihi Cendere Köprüsü’nde Ud ve tambur eşliğinde bir konser verdi.

  Trionağme’nin ekibini oluşturan Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretmen üyeleri Doç. Dr. Kayhan Kurtul, Öğr. Gör. Serdar Okur ve Öğr. Gör. Dilek Dinçer’in Güneydoğu’da yaşanan terör olaylarına rağmen Adıyaman’ın terörden etkilenmeyen bir il olduğuna ve bölgenin huzurlu, sakin olduğuna dikkat çekmek amacıyla tarihi yerleri ziyaret ettiği öğrenildi.

  Adıyaman Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Özgür Oğuz, Adıyaman’la ilgili oluşturulan olumsuz algıyı gerçekleştirdikleri etkinliklerle yıkmaya çalıştıklarını söyledi.

  Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile ilgili yanlış algılar oluşturulduğuna işaret eden Oğuz, “Doğu ve güneydoğu da sanki herkesin her kesin elinde silah var, bomba var gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Gayet güvenli buralar biz festivalimizi gerçekleştirdik. Yurt içinden ve yurt dışından çok güzel katılımlar var. Bu coğrafyada yapılan bu tür etkinliklere insanlar böyle düşünmesin” dedi.

  Öğr. Gör. Okur da bölgenin asıl anılması gereken özelliğini ortaya çıkarmaya çalıştıklarını ifade etti.

   

  Okur, “Bu tip bölgeler eski kültürü ile coğrafyasıyla bu bölgede yaşanmış kültürler ile yaşanmış olan kültürler ile zengin kültürü ile var. Yoksa o kötü olaylar ile yok. Onlar farklı senaryolar. Buranın asıl doğası yapısı kültürü bunlar bu tür faaliyetler ve eski tarihsel faaliyetler. Fakat bizim pek çok kültürel ve tarihsel ögemizde değerimiz de olduğu gibi adıyamandaki kültürel ve tarihsel ögelere ve değerlere de  ülke olarak bölge olarak daha fazla sahip çıkılması gerekiyor. Daha fazla yatırımla biraz daha iyileştirilerek sunulması gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

  Doç. Dr. Kurtul ise öğrencilerindeki mevcut arayışlara akademisyenler olarak yok gösterici olmak amacıyla böyle bir çalışmanın içerisinde olduklarını dile getirerek, “Yani onlardaki mevcut performansı piyasa müziği dediğimiz değişik tarz da müzikler ile kirletmeden mevcut  performansını daha da doğru aktarma adına bir bakış açımız vardır” şeklinde konuştu.

  Öğr. Gör. Dinçer de yurt içinde ve dışında çok sayıda konser verdiklerini söyledi.

  Nemrut Dağı’nda bulunmaktan çok mutlu olduğunu belirten Dinçer, “Tarihsel geçmişini düşündüğümde bu topraklarda türk müziğinin en güzel örneklerini Batı armonisi ile Adıyaman halkına sunacağımız içinde mutluyum. Sanırım müziğin evrenselini de bu yaptığımız uygulama ifade ediyor. Dilerim Adıyaman halkı sahip çıkar bu güzelliğe ve 2-12’ncisi gerçekleşir. İleride ben de bu festivalin kurucusu olarak anılır. Nesiller boyu devam eder istiyorum” ifadelerini kullandı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz