Natıonal Geographıc Ekibi Nemrut Dağı Zirvesinde

  0
  67

  Bilim adamı, tarihçi, araştırmacılardan oluşan National Geographic ekibi, Nemrut Dağı’ndaki devasa heykellere hayran kaldı.
  İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Medeniyetler Diyaloğu Sempozyumu’na katılan bilim insanları, tarihçiler, medeniyet tarihi araştırmacılarından oluşan 40 kişilik ekip, Adıyaman’a geldi. Bir haftalık gezi kapsamında Adıyaman’a gelen National Geographic ekibi, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. İstanbul’dan Adıyaman’a havayolu gelen grup, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci tarafından karşılandı. Gelen misafirleri ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Vali Demirtaş, “Adıyaman, yaklaşık 20 medeniyete beşiklik eden bir ilimiz. Bugün bu medeniyeti hep beraber görmemizin heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum. 2200 metre yüksekliğindeki bir dağda güneşin batışını ve doğuşunu seyretmek çok farklılık arz ediyor. Sadece bu yönüyle değil, inanç turizmi açısından da önemli bir yer. Bir sahabenin şehit edildiği bir il ve bunu özellikle bilmelerinde fayda var diye düşünüyorum” dedi.
  Belediye Başkanı Kutlu ise, “Bende Medeniyetler İttifakı çerçevesinde Adıyaman’ımıza gelen birbirinden değerli konuklarımıza, tarihçilerimize, araştırmacılarımıza teşekkür ediyorum. Tabiî ki bu programın içerisinde Adıyaman olmalıydı, çünkü Adıyaman medeniyetlerin beşikliğini yapmış ve şu anda tarihte savaş görmeyip her zaman huzur içerisinde yaşayan bir kent olarak görülmesi ve değerlendirilmesi gereken bir yer. Bizler de misafirlerimize elimizden geldiği kadar yardımcı olacağız ve medeniyet şehri olan Adıyaman’ımızı dünyaya tanıtmaya gayret edeceğiz” şeklinde konuştu.
  Başbakanlık Başdanışmanı ve Medeniyetler İttifakı Türkiye Eşgüdüm Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa öncülüğünde Adıyaman’a gelen ekip, daha sonra Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 2206 metre yükseklikte devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı’na tırmandı. Zorlu bir tırmanışın ardından Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Ekinci, yabancı konuklara Nemrut Dağı’nı anlattı. Devasa heykellere hayran kalan yabancı misafirler, hatıra fotoğrafı çektirmeyi ihmal etmedi. Yabancı bilim adamları Türkiye’nin medeniyetler hazinesi olduğunu, Nemrut Dağı’nın görülmeye değer eşsiz güzellikte olduğunu ifade ettiler.
  Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Bekir Karlığa, “Medeniyetler İttifakı Projesi’nin bir ürünü olarak, Medeniyetler Diyaloğu Uluslararası Sempozyumu’nu National Geographic dergisi, kanalları ve diğer ekipleriyle beraber dünyanın aşağı yukarı 40 civarında medeniyet tarihi, arkeolog, antropolog ve değişik alanlardaki tarihçiler, medeniyet bilimcilerle beraber bir uzunca program yaptık. İstanbul’da bir sempozyum tertip ettik. Adıyaman’da, Nemrut Dağı’nda onlarla beraber bölgenin tanıtımını sağlamaları için çalışmalar yaptık. Buradan Urfa’ya, sonra Antep’e, sonra da Ankara’ya geçeceğiz. Bu bir haftaya yakın olan turda memleketimizin kültürel zenginliklerinin tanıtılması, konuşulması ve evrensel konumdaki yerinin belirmesi için bu toplantıyı tertip ettik” dedi.
  Nemrut Dağı sonrasında National Geographic ekibi, dünyanın tek kemerli nadir köprülerinden olan Cendere Köprüsü’nü gezdi.

   

  AW081152

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz