Müzik Sektörü Yerlerde Sürünüyor

  0
  93

  Adıyaman Musiki Derneği Genel Koordinatörü İrfan Turan, Adıyaman’da son zamanlarda ortaya çıkan kimi müzik gruplarının eğitimsiz olmalarından ve müziği katletmesinden ötürü serzenişte bulundu.

  Turan, yaptığı açıklamada, yetkililere seslenerek, bu grupların belirli denetimlerden geçmesi gerektiğini savundu.

  Turan, “Adıyaman’da sanat adına çok önemli işlerin imza atıldığı Adıyaman Musiki Derneği’nde sanata gönül verenler önemli eğitimlerden geçerek, birbirinden güzel eserleri yorumlarken, kimi gruplar ise müzik adına yakışmayacak şekilde eserleri yorumluyorlar” dedi.

  Kentte son yıllarda sayıları hızla artan müzik gruplarının eğitimi dışında, camilerde ezan okuyan kimi din görevlilerinin de belirli eğitimlerden geçmeleri gerektiğini vurgulayan Adıyaman Musiki Derneği Genel Koordinatörü İrfan Turan, şöyle devam etti:

  “Müzik adına eğitim almak isten tüm halkımızı derneğimize davet ediyorum. Gelip derneğimizi görsünler. İlgili kurumlarımız derneğimize sahip çıksınlar. Bizler bugün varız, yarın yokuz. Böyle bir sanat kapısı kapatılmayıp, yaşatılsın. Ve bu şekilde daha da büyüsün. Adıyaman Belediyesi konservatuarı da, Adıyaman Musiki Derneği’nin gücünden hareketle oluşturulmuş, bir konservatuardır. Oraya da gerekli ilginin verilmesi lazım”

  -ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUARINDA BATI MÜZİĞİ VAR, TÜRK MÜZİĞİ YOK

  Adıyaman Üniversitesi konservatuarında Türk müziğinin olması gerektiğinin altını çizen Turan, “Adıyaman Üniversitesi konservatuarında batı müziği icra ediliyor. Üniversitenin konservatuarında batı müziği de olmalı, ancak neden bir Türk müziği bölümü açılmasın ki? Sanatın ve müziğin Adıyaman’da birçok derdi var. Sanat adına ele alınacak öyle hadiseler var ki, saymakla bitmez.  Günde 5 vakit ezan okunuyor. Acaba o ezanlar layıkıyla mı okunuyor? Ezanı ilimizde çok güzel okuyan din görevlilerimizde var ama bu konuda eksikliği olan din görevlilerimizi de unutmamak gerekir. Bunun dışında sokak aralarında veya düğünlerde bir elektro bağlama uğultusu duyuyoruz. Bu sesin, namenin ne olduğunu bizde bilmiyoruz. Hiçbir özelliği, aslı astarı olmayan bir akım var. Sanat sadece müzikten ibaret değildir” diye konuştu.

  – ADIYAMAN’DA MÜZİĞİN KALİTESİ DÜŞTÜ

  Adıyaman’da müziğin kalitesinin düştüğünü belirten tURAN, ŞUNLARI SÖYLEDİ:

  “İlimizde müziğin kalitesi düşük olduğu gibi müziğin icracıları eğitimsizler. Herkes haddini bilerek, öğrenme çabası içerisinde olmalıdır. Bu insanlar kendilerini yenilemeliler, müziğin gerçek bir sanat olduğunu bilerek, o şekilde hareket etmeliler. Ancak ilimizde müziğin yerlere serilmiş olduğunu görüyoruz. Türk sanat ve halk müziğimiz ihmal ediliyor. İlgili insanlar ve kurumlar gerçekten desteğe ihtiyacı olanlara motivasyon ve destek vermiyorlar. Bizler yıllardır müzik adına uğraş veriyoruz. Adıyaman Musiki Derneği’nin çalışma mekanı “Eski Askerlik Şubesi” diye bilinen Vali Halil Işık Kültür ve Sanatevi’dir. Sanat müziği topluluğumuz haftada bir gün bu mekanda çalışmalarını yapmakta. Halk müziği ekibi de orada çalışmalarını yapıyor. Eğitimlerimize katılmak isteyen vatandaşlarımız dernek başkanımız eczacı Erdal Oranlı’ya, ben İrfan Turan’a veya Mustafa Çiftçi beye ulaşabilirler”

  – İLAHİ GRUPLARI DENETİMDEN GEÇMELİ
  Son zamanlarda Adıyaman’da sayıları artan ilahi grupları için de bilgilendirici tarzda açıklamalarda bulunan Adıyaman Musiki Derneği Genel Koordinatörü İrfan Turan, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “İlimizde bir ilahi sektörü ortaya çıktı. O ilahi okuyanlar tasavvuf, musiki nedir, ilahilerde ne söyleniliyor, okudukları ilahiler kimindir, onu bilmezler. Arabesk salgını gibi bu işi ticarete döktüler. Neredeyse ilahilere ritim verseler davetliler kalkıp oynayacaklar. Bu durum sanat değildir. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nü bu konuda göreve davet ediyorum. Bu grupları bir denetlesinler. Tasavvuf müziği ruhsal bir hadisedir, maneviyat hadisesidir. Atmosfer uygun olmalı, bu eserleri söyleyenler ehil olmalı, ne yaptıklarını bilmeliler. Ne yazık ki, bu müzik dalı Adıyaman’da sünnetlerde, düğünlerde oyun havası olarak kullanılıyor. Dini musikinin bu şekilde kullanılması doğru olmadığı gibi günahtır. Bu eylem bir sorumsuzluktur. Böylesine gruplar Türkiye’nin her yerinde var. Şanlıurfa ilinde ilahi söyleyen gruplar ellerine aldıkları deflerle ne söylediklerinden habersizler. Gerçek tasavvufu da yerle bir ettiler”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz