MÜSİAD Başkanı Yıldırım: “2015 Yılı Adıyaman İçin Kayıp Yılı Oldu”

  0
  114

  Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Şerif Yıldırım, ihracatın düşmesinde dövizdeki artışın önemli bir etken olduğunu söyledi.

  Yıldırım, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin şartlarının ve dünya konjöktöründeki şartların bu konuda çok önemli olduğunu ifade etti.

  Bu yıl ihracatın düşmesinde en büyük nedenin dövizin yükselişi olduğunu aktaran Yıldırım, “İhracatçı için maliyetin yükselmesine sebep oldu. Bu arada bir durgunluk yaşanıyor. Türkiye’nin coğrafi yapısı konumu nedeniyle yanı başımızda Suriye’nin, Irak’ın ateş çemberi içinde olması doğal olarak Türkiye’yi büyük ölçüde etkiliyor. En büyük nedenlerden bir tanesi dövizin önünün  bırakılması ihracatçının yüzde 30 girdileri zamlandı. Bu konu ile alakalı ihracatçıların biraz daha sağ duyulu davranması gerekiyor. Bu sürecin Türkiye’de istikrarırn devamı açısından önemlidir. İstikrar olduğu sürece dövizin yükselişi tabi bir etken ama istikrarın olması etki yapacaktır” dedi.

  – 7 HAZİRAN SEÇİMLERİNDEN SONRA ÇIKAN OLAYLARIN BÜYÜK ETKİSİ OLDU

  Türkiye’de 7 Haziran seçimlerinden sonra çıkan olayların büyük bir etkisi olduğunu anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

  “Doğu ve güney doğudaki insanların ticaret ve hayatı durma noktasına gelmiş. Bu da tabi büyük etki yapıyor ihracata. Adıyaman’ın kısır bir döngüsü var. Adıyaman’ın genelde ihracaat yapmış olduğu ülkelerin başında Irak geliyor. Irak’ta şuan şartlar müsait değil. Irak karışmış durumda, etrafımız ateş çemberine dönmüş. Herkes bütün ihracatçılar, yatırımcılar bir şekilde kendini sağlama alma konusunda küçülmeye, ticaretini düşürmeye yada o bölgelerdeki ihracatını azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyorlar. Bir takım tedbirler almış doğal olarak. Bu da yatırımcının en büyük haklarından biridir. Burada istikrarın olması çok büyük etken arz ediyor”

  -2015 ADIYAMAN’IN KAYIP YILI OLDU

  2015 yılının Adıyaman ve Türkiye için kayıp bir yıl olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

  “Adıyaman içinde aynı şekilde arz ediyor.  2015 yılı Adıyaman için kayıp oldu. Burada seçimlerin olması, doğudaki olayların olması, bir nevi Adıyaman’daki trenti de durdurma noktasına getirmiştir. Şuan Adıyaman’da ticaret durma noktasında. Yatırımcı, yatırım yapmıyor. Tahsilat yapamıyor. Çekler dönmeye başladı. Üretim düşmeye başladı. İhracat durdu. Buradaki yatırımcı bir şekilde kendini sağlama almak zorunda, küçülmek zorunda. Yani 2015 yılı Adıyaman için kayıp yılı oldu. Çok şey kaybettik. Ekonomik olarak inşallah önümüzdeki dönemde istikrarın sağlanmasıyla birlikte güzel şeylere olacak temennisiyle”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz