Muhtarlar Baraj Mağduru Olmak İstemiyor

  0
  87

  Adıyaman’da yapılacak olan Koçali Barajıyla birlikte köyleri sular altında kalacak olan 6 köyün muhtarı taleplerini Milletvekili Murtaza Yetiş’e iletti.
  Adıyaman Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin’in öncülüğünde köy ve arazileri sular altında kalacak olan muhtarlar, AK Parti Milletvekili Murtaza Yetiş ile bir araya geldi. Gökçay, Çatalağaç, Doğanlı, Bağlıca, Varlık ve Ağaçkonak Köylerinin muhtarları düzenlenen toplantıda kaygılarını dile getirdiler.
  Arazi ve yerleşim yerleri sular altında kaldığında köy yerleşim yeri tahsisi, arazi ve taşınmaz bedelleri gibi konuların konuşulduğu toplantıda, muhtarların taleplerinin dilekçeler ile ilgili makamlara sunmaları ve takibinin yapılması kararlaştırıldı.
  Milletvekili Murtaza Yetiş, Adıyaman’ın yıllardır hayalini kurduğu Koçali Barajı’nın artık uygulama aşamasına geldiğini belirterek, “Koçali Barajı evraktan çıktı artık uygulamaya başlanıyor. Kısmet olursa Haziran ayına kadar ihale süreci tamamlanacak ve 2014’ün ikinci yarısında temelini atacağız. Her güzelliğin bir külfeti oluyor. Bunun külfeti de barajla birlikte sular altında kalacak 6 köyümüzün durumudur. Onların mağdur olmaması için muhtarlarla beraberiz. Bölgemizde yaşayan insanımızın önümüzdeki süreçte daha iyi hayat yaşaması için bir çalışmayı yapıyoruz. Bir taraftan barajımızın hızla devreye girmesini istiyoruz; bir taraftan da bu tür yan etkilerinde minimize edilmesi için istişare ediyoruz” dedi.
  Ziraat Odası Başkanı Kemal Şahin ise konuşmasında, “Bu gün mutluluğumuz başlangıç günlerinden birisidir. Yıllardır Adıyaman çiftçisi Koçali Barajından akacak suyu bekliyordu. Ancak bunun yanında 6 köyümüzün mağduriyeti söz konusu. Bu köylerimizin mağdur olmaması için muhtarlar durumu illettiler. Ben de konuyu milletvekilimize ilettim. Kendisi yakından ilgilendi. Bu günde birlikte istişare ediyoruz. İleri için bir yol haritası çıkarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
  Doğanlı Köyü Muhtarı Kamil Akaydın ise, “Koçali Barajımızın altında kalacak olan 6 köyümüzün mağduriyetinin giderilmesi için toplandık. Bizler Adıyaman bölgesi dışına çıkmak istemiyoruz. Başka illerden bir yer ayarlanmasını istemiyoruz. Hazine arazisinde bir yerleşim yeri yapılmasını istiyoruz. Arazi bedellerinin düşük tutulmamasını istiyoruz. Arazilerimiz geniş değil. Bizler bu arazilerimiz kendi bedelleri üzerinden değerlendirilmesini istiyoruz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz