Müfetişlere Göre Suç Var Amire Göre Yok

  0
  458

  Geçtiğimiz yıl içerisinde DURUŞ Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan Halk Eğitim Merkezi’ndeki usulsüzlükle ilgili açılan soruşturmada muamma devam ediyor. İki yıl süren soruşturma sonucunda disiplin yönünden uyarı ve mali teklif getirilmesi cezaları verilmesine rağmen olmayan başarı ödülü gerekçe gösterilerek ceza af edildi. Konun ile ilgili dilekçelerimize cevap veren İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, disiplin suçu ile suçlanan kişilere cezai müeyyideye gerek görülmediğini belirterek, konunun kapatılması tepkilere neden oldu.

  DURUŞ Gazetesi’nin 21 Şubat 2012 tarihli 23. sayısında ‘Halk Eğitim Merkezi’nde büyük vurgun iddiası!’, ‘Minareyi Çalan Kılıfını Uydurdu mu?’ başlıklı haberle ortaya çıkardığı ve 24, 25, 28 ve 30. sayılarında da yine işlenerek üstünün kapatılmasına imkân vermediği Halk Eğitim Merkezi’ndeki soruşturma yaklaşık iki yıl önce başlatılan soruşturmanın, suçlamalara muhatap olan kişilere ‘cezai müeyyideye gerek görülmemesi’ ile sonuçlanması ile bir kez daha gündeme geldi.

  “SAVUNMALAR YETERLİ GÖRÜNDÜ, CEZAİ İŞLEME GEREK GÖRÜLMEDİ…”

  Dönemin Müdür vekili olan ve şu an müdür yardımcısı olarak görev yapan Hacı Kuruş başta olmak üzere yine müdür yardımcılarından Abuzer Yalçınkaya ile memur Abdullah Arslan’ın da aralarında olduğu birçok kişi hakkında sürdürülen soruşturma neticesinde kişilerin daha önce suçlu bulunup, DİSİPLİN YÖNÜNDEN UYARI ve MALİ TEKLİF GETİRİLMESİ cezaları ile cezalandırılmasına rağmen kararın; I. Disiplin Amiri tarafından savunmalarının yeterli görünmesi gerekçesiyle bir alt ceza uygulanmasına karar verilmesi tepkilere neden oldu.

  Yaklaşık iki yıl önce gazetemiz tarafından ortaya atılan iddialardan sonra aradan geçen zaman zarfında herhangi bir işlemin gerçekleşmemesi gazetemizin o dönemdeki yayımlarını haklı çıkardı! İddiaları gündeme getirdikten sonra, Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü ve bağlı birimlerdeki bazı yetkililerin olaya yaklaşımı ile konuyu çözmekten çok kapama taraftarı olduklarını sütunlarına taşıyan gazetemizin o tarihte yazdıklarıyla bugün alınan kararlar karşılaştırıldığında ne kadar haklı olduğu ortaya çıkıyor. O dönem birçok kişiyi mağdur eden bu iddianın sahipleri de verilen bu karar ile cezalandırılmış olmadığı gibi resmen ödüllendirilmiş olarak kabul ediliyor.

  BU İDDİALARIN ÜSTÜ HEMEN KAPATILAMAZ!

  Soruşturmanın açılmasına neden olan iddialara göre; Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık Yaygın Eğitim Merkezi tarafından kurs açan usta öğreticilerine günlük 6 saat haftalık 30 saat ders programı yapılırken haftalık 30 saat onay alınmışken, Adıyaman Halk Eğitim Müdürlüğü usta öğreticilerin plan defterlerine haftalık 30 saat ders işlendiğini yazdırmalarına rağmen ödedikleri ücretin günlük 4 saat, haftalık 20 saat olduğu iddia edilmişti.

  Usta öğreticilerden zorla ‘ücret almadan gönüllü olarak derse giriyorum’ diye dilekçe alındığı ve dilekçeyi imzalamayanlara onay verilmeyeceği tehdidi yapıldığı iddia edilmişti.

  HABERİMİZDEN SONRA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

  DURUŞ Gazetesi’nin 21 Şubat 2012 tarihli sayısında gündeme getirdiği Halk Eğitim Merkezindeki usulsüzlük iddiaları üzerine ivedi bir şekilde harekete geçen Adıyaman Valiliği, ilk iş olarak vekâleten görev yapan müdürün yerine, asaleten yeni müdür ataması yaptı. Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderilen resmi yazıda, usulsüzlük iddiaları ile ilgili soruşturma başlatılması istendi. O tarihten bu yana devam eden soruşturma nihayet sonuçlandırıldı. Ancak beklenen cezalar yerine taraflar sadece ‘uyarma’ cezasına çarptırıldı.

  Kamuoyu; Milli Eğitim İl Müdürlüğü tarafından üstü kapatılan bu olay ile ilgili yetkililerden ikna edici bir açıklama bekliyor.

  HALK E¦Ş¦-T¦-M

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz