Mısır’daki İdam Kararına Tepkiler

  0
  46

  Mısır’da 529 İhvan-ı İslam Hareketi taraftarlarının idam kararı verilmesi, Adıyaman’da 72 sivil toplum kuruluşunun ortak açıklamasıyla protesto edildi.
  İçerisinde 72 STK’yı barındıran Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, Ulu Camii önünde toplandı. Ulu Cami önünden başlayıp Demokrasi Parkı’na kadar devam eden yürüyüşe, Mavi Marmara gemisinde şehit edilen Fahri Yaldız’ın annesi Zeliha Yaldız da elinde dövizle katıldı. Gençler üzerlerine giydikleri kefenle protesto gösterilerine katıldı.
  Demokrasi Parkı önünde platform adına Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Bedrettin Beyazkaya basın açıklamasını okudu. Beyazkaya okuduğu basın açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
  “Bu idam kararının hiçbir şekilde insan hakları, özgürlükler ve adaletle bir ilgisi yoktur. İnsanların temel hak ve hürriyetlerinin ayaklar altına alındığı bir karardır. Yaşanan bu hukuk dışı süreçte Batı’nın sessiz kalması elbette ırkçı emperyalizmimin izlediği stratejinin bir gereğidir. Zaten aynı güçler darbe sürecine de destek vermişlerdir. Mısır’da olup bitenleri sadece bir hukuk skandalı olarak değerlendirmek elbette yanlıştır. Yaşanılan süreç, yeryüzünün enerji kaynaklarını yağmalayarak, kendinden olmayan insanları ücretli köleler haline getirerek, kendilerine itaat etmeyenleri de imha ederek mevcut dünya düzenini işleten ırkçı emperyalizmin örtülü işgalinin yansımasıdır. 529 kişi ile ilgili verilen idam kararı bu coğrafyanın insanlarının bağımsızlığını hedef alan bir karardır. Alınan bu kararın Mısır’ı bir iç savaşa sürükleme ihtimali de bizi endişelendirmektedir. İşgalci İsrail’e, komşu olan ülkelerde yaşanan bu sıkıntılı süreçlerin tek kazananın İsrail olduğu aşikardır. ABD ve İsrail ile stratejik müttefik olan ülkelerin yaşanılan süreçle ilgili bir tepki koyamaması ya da ortaya konulan tepkilerin cılız kınamalardan ibaret kalması da bu oyunun bir parçasıdır.”
  Okunan basın açıklamasının ardından dualar edildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz