Mısır’daki İdam Kararına Adıyaman’dan Tepki Yağdı

  0
  78

  Mısır’da Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Bedi’nin de aralarında bulunduğu 683 kişinin daha idam edilmesi kararına Adıyaman’da STK’lar, yapılan basın açıklaması ile tepki gösterdi.
  İHH tarafından Demokrasi Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına STK’lar ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, basın açıklaması sonrası yapılan dualar esnasında birçok kişi gözyaşlarına hakim olamadı. Basın açıklamasını okuyan Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Başkanı ve İHH Gönüllüsü Fadıl Akkuş, “Mısır’da darbe mahkemesi 3 Temmuz askeri darbesinin ardından sözde iki hukuki karara daha imza attı. Minya Ceza Mahkemesi, 529 darbe karşıtı eylemciden 37’sinin idamını nihai olarak onaylarken, 492 sanığın çoğununda cezalarını müebbet hapse çevirdi. Aynı mahkeme aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında da idam kararı verdi. İnsanlığa ve hukuka aykırı bu kararları kınamak, Mısırlı mazlum kardeşlerimizin sesine ses katabilmek için tüm vicdan sahiplerini harekete geçmeye davet ediyoruz. Mısır’da yüzlerce insanın hayatına son verecek olan kararların birkaç ay içinde nasıl böylesine bir yargılama sürecine sığdırıldığı soru işaretleri ile dolu. Hukukun en temel prensiplerinden olan savunma hakkının kullanılmasın ağabeyle izin verilmeyen birkaç oturum ardından, fütursuzca ve özensiz kararlar otaya çıkmıştır. Her iki davada da, bir kısmı tutuklu bulunan sanıkların göstermelik dahi olsa savunmaları dahi alınmadan gıyabında idama mahkum olmuştur. Mısır adaleti kararın ölçüsüzlüğünü izah etme ihtiyacı dahi hissetmemiştir. Dünyanın neresinde olursa olsun her dinden ve her ırktan insanın canını kutsal sayan bizler, son olarak idam kararlarını ve buna sessiz durmanın ötesinde destek veren tüm cunta severleri kınıyoruz” şeklinde konuştu.
  Yapılan basın açıklamasının ardından dualar edildi. Yapılan dualar esnasında duygulu anlar yaşanırken, birçok kişi gözyaşlarına hakim olmadı.

  AW074982

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz