Minikler Çocuk Felcine Karşı 2. Kez Aşılanıyor

  0
  170

  Suriye’de görülen Çocuk Felci (polio) sonrasında Adıyaman’daki 5 yaş altı çocukların ikinci kez aşılanması için start verildi.
  Suriye’ye komşu ve Suriyeli mültecilerin kaldığı illerde oral polio aşısı yapılmaya başlandı. Bu illerden birisi olan Adıyaman’da da aşılama çalışmalarının ikinci kez start verildi. İlki Aralık ayı içerisinde yapılan aşılamanın ikincisi yapılmaya başladı.
  İkinci dönem aşılama çalışmaları Merkez 1 Nolu Sağlık Merkezi’nde başlatıldı. İlk aşılar Altınşehir Zübeyde Anaokulu öğrencilerine yapıldı. Aşı yaptıran çocuklara balon ve şeker hediye edildi.
  Adıyaman Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Kutlu, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Şen’in de katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik, yaklaşık 1 hafta sürecek. Adıyaman merkezde 200’ün üzerinde kişinin ev ev dolaşarak aşılama yapacak.
  Mustafa Kutlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Adıyaman ile birlikte Suriyelilerin misafir edildiği, Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Suriye ile sınır olan 7 ilimizde aşılama çalışmaları yeniden başlatıldı. Ülkemizde 15 yıldan beri görülmeyen polio hastalığının komşumuz olan Suriye’de görülmesiyle birlikte, ülkemizde Suriye’ye komşu illerimizde geçtiğimiz Kasım ayında ve bu ay 1 haftalık çalışmayla 5 yaş altı bütün çocuklara oral polio aşı uygulaması yapmaktayız. Burada ki amaç halan Suriye’de görülmekte olan çocuk felci vakalarının ülkemizde görülmesini engellemek. Bir hafta içerisinde Adıyaman’da 5 yaş altı 68 bin çocuğa ulaşacağız. Bu dönemde ilimizde Suriyelilerin misafir edildiği kampta ve il genelindeki bütün çocukların aşılanmasını bekliyoruz. Velilerimizden bu aşıları yaptırmalarını bekliyoruz” dedi.AW009422

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz