Mezun Olan 90 Rehber Adıyaman’da

  0
  105

  Tursit Rehberleri Birliği (TUREB) güney doğu turları kapsamında 90 rehberi bölgeyi tanımaları amacıyla Adıyaman’a tur düzenledi.

  Adıyaman’ın terör gibi bir çok olaydan etkilenmemesine olumlu gözle baktıklarını ve Adıyaman’ın güneydoğunun yıldızı konumunda olduğunu belirten rehberler, gelen tursitlerin rahat bir şekilde ziyaret edebilecekleri bir yer olduğunu ifade etti.

  Adıyaman’ın nemrut başta olmak üzere bir tarihi yerleri ile dünyaya örnek olduğunu vurgulayan rehberler, kentin bulunduğu konum itibariyle örnek gösterilebilecek bir il olduğunu söyledi.

  Son günlerde Türkiye ve dünya genelinde bir çok olay olmasına rağmen Adıyaman’ın bu olaylardan uzak olmasını taktirle karşıladıklarını belirten rehberler, turistlerin rahatlıklar gelip gezebileceği bir yer olduğunu belirtti.

  Rehberlere bölgenin zenginliklerini tanıtacaklarını vurgulayan Turist Rehberleri Birliği üyeleri adına açıklama yapan Zübeyir Ayaz, “Size tur getirecek rehberleri getirdik. 90 rehber adayımız var. Dolayısıyla bu rehber adaylarına bölgenin zenginliklerini tanıtacağız ve her biri buraya turlar getirecek ve bölgemizin zenginliğini dünyaya tanıtacak olan rehberler bunlar” dedi.

  – TUR REHBERLERİ BİR KENTE NE KATKI SAĞLAR

  Tur rehberlerinin bir ülkenin tanıtımında elçi durumda olduğunu vurgulayan Ayaz, şöyle konuştu:

  “Tur rehberleri bir kentin ülke tanıtımında tur rehberleri bir ülkenin elçisi durumundadır. Buraya gelmemiş olabilir bir tur. Programında adıyaman nemrut dağı olmayabilir ama bir batı anadolu da gezereken nemrut dağını onlara empoze ederek, onlara önererek, bir daha ki gelişlerinde buraya gelmelerini sağlar. Dolayısıyla bir turizm elçisidir, ülkenin elçisidir ve bölgelerin elçisidir. Turist rehberleri bu bakımdan buraya gelip, burayı tanıyıp, özümseyip, tanımaları çok çok önemli2

  – ADIYAMAN’IN TANITIM EKSİKLİĞİ VAR

  Ayaz, “Adıyaman’ın elbetteki tanıtım açısından eksikliği var. Bu tüm ülkemizin sorunu, tüm bölgelerin sorunu ama Adıyaman’ın diğer bölgelerde olmayan bir avantajı da var. Nemrut dağı ile ilgili araştırmalar zaten doğal olarak bu bölgenin reklamını yapıyor, dünya da reklamını yapıyor. Önemli olan ülkede huzur olması, önemli olan bölgenin hiç bir zaman sıkıntısı olmadığı. Adıyaman her zaman huzurlu bir ortam oldu. Burada bu huzurun devam etmesi, özellikle daha doğuya gittiğimizde bir takım sıkıntılar umarım geçecektir. Adıyaman payını fazlası ile alacak bu ortamda” diye konuştu.

  Turstin hiç bir zaman tek bir noktaya gelmeyeceğini dile getiren Zübeyir Ayaz, ” Turist hiç bir zaman için tek bir noktaya gelmez. Avrupadan 3-5 bin kilometre yol yaparak gelen insan geldiği zaman bir bütün olarak bazı bölgeler gezmeye gelir. 5 bin kilometre yol geldim, gidip Adıyaman’ı Nemrut dağını göreyim, ben tekrar döneyim demez. Buna ekleyeceği diğer bölgelerde vardır. Bundan dolayıdır Adıyaman’ın kaybı, 50 binlerde turist sayısının kalması” ifadelerini kullandı.

  Adıyaman’a hizmet ettikleri için mutlu olduklarını vurgulayan veka turizm sahibi Veysi Kırani Kuştepe ise, Adıyaman’ın tarihi yerlerini rehberlere gezdirecekleri belirtti.

  Kuştepe, “Turistleri, nemrut başta olmak üzere Adıyaman’ın tarihi yerlerini gezdiriyoruz. Ramazan ayından sonra Kapadokya, Mardin, Halfeti turlarımız başlayacaktır” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz