Mevsimlik İşçiler Barınma Sorunlarının Giderilmesini İstiyor

  0
  81

  Adıyaman Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği (AMİD) Başkanı Mehmet Gürbüz, mevsimlik tarım işçilerinin barınma sorunlarının giderilmesi için çalışıldığını söyledi.
  AMİD Başkanı Mehmet Gürbüz, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte tarım işçiliği sezonunun açıldığını ve Dernek olarak işçilerin yanında olduklarını kaydetti.
  Önceki gün Malatya Valiliği öncülüğünde toplantı yapıldığını ve kendilerinin de bu toplantıya katıldığını dile getiren Başkan Gürbüz, burada işçilerin barınma sorunlarını dile getirdiklerini söyledi. Gürbüz, mevsimlik tarım işçilerinin özellikle barınma konusunda sıkıntı çektiğini vurgulayarak, “Toplantıda taleplerimizi dile getirdik. İşçilerimizin mağdur olması için işverenlerden tarlaya yakın yerlere barınma yerleri yapılmasını istedik. Bir ev yapılıp her aileye bir oda verilmesini, tuvalet, banyo, su ve elektrik olmasını istedik. Valilik ise mevsimlik tarım işçileri için 12 adet çadırkent yeri tespit edildiğini ifade ettiler. Ben çadır kentin bizim ve işveren için uygun olmayacağını söyledim. Belirli noktalarda yapılacak olan çadır kentlerden tarlalara işçi taşınmasının sorun olacağını dile getirdim” dedi.
  Önümüzdeki günlerde Malatya’da işçi ücretleri ve çalışma saatleriyle ilgili ikinci bir toplantı yapılacağını vurgulayan Gürbüz, “Ücret olarak sigorta olmadığı için 37 TL günlük yevmiyenin olması gerekiyor. Bunu brüt asgari ücret üzerinden hesaplıyoruz. Gecen yıl bu ücret 32 TL idi. Yapılacak olan bu ikinci toplantıya Adıyaman’ın yetkililerinde katılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz