Memur Sen’den Toplu Sözleşme Açıklaması

  0
  59

  Memur Sen İl Başkanı Ali Deniz, toplu sözleşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

  Deniz, burada yaptığı açıklamada, son zamanlarda yaşanan hain terör saldırıları neticesinde şehit olanlara Allah’tan rahmet acılı ailelerine ve millete sabır ve metanet diledi.

  Bugün safları sıklaştırma vakti olduğunu belirten Deniz, emperyalizmin tetikçilerine karşı birliğimize sahip çıkma vakti olduğunu ifade etti.

  Toplu sözleşme sürecini anlatan Deniz, şöyle konuştu:

  “3 Ağustos’ta müzakerelerine başladığımız, 22 Ağustos’a kadar mesai kavramı gözetmeden çalışarak imza aşamasına getirdiğimiz 3. Dönem Toplu Sözleşme sürecini hizmet kollarının tamamında yetkili Memur Sen konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımız ile hükümet arasında mutabakat metnini imzalayarak sonuçlandırdık. Kamu görevlilerini mutlu ve memnun eden kazanımlar paketinin yer aldığı 3. Dönem Toplu Sözleşme mutabakat metninde yer alan kazanımların ülkemize, milletimize, kamu görevlilerine, üyelerimize ve ailelerine hayırlı olmasını diliyorum.
  Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ile Kamu İşveren Heyeti arasında imzalanan 3. Dönem Toplu sözleşme metni içeriğinin zenginliği, alınan miktar, sözleşmeden yararlanacak kamu görevlisi sayısı bakımından tarihi bir toplu sözleşmedir. 3 milyon 200 bin kamu görevlisi, 1 milyon 900 bin kamu görevlisi emeklisi ve aileleri ile birlikte 20 milyon kişiyi doğrudan, ekonomik ve sosyal etkileri bakımından 78 milyonu yakından ilgilendiren 3. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri, sizlerin de şahitlik ettiği gibi ilk gün üç kazanımla başladı ve son gün de mali, sosyal ve özlük hakları kapsayan sosyal teşvik paketi ile sonuçlandı. Türkiye’nin en çok birlik ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğu bir dönemde imzalanan toplu sözleşme, hem toplumsal uzlaşıya hem de çalışma barışına çok önemli katkı sağlamıştır”

  -TOPLUMSAL ALANDA DA KAZANIMLAR ELDE ETTİK
  İmzalanan toplu sözleşmenin, sadece mali, sosyal ve özlük hakları alanında değil toplumsal alanda da kazanımlar ürettiklerini belirten Deniz, “Karamsarlık ve belirsizlik yerine umudu ikame etmiş ve çoğaltmıştır. Memur-Sen ailesi olarak, gün riskleri ve tehditleri tartışma değil, birlik içinde fırsatları güçlü geleceğe dönüştürme günüdür diyoruz. 850 bin üyemizin, kamu görevlilerinin, milletimizin, mazlumların ve insanlığın hukukunu korumaya, bu yolda alın teri akıtma ve mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Kamu görevlileri için tarihi bir başarı olan toplu sözleşme kazanımlarını tembel konfederasyonların karalamaya çalışmasını yadırgamadık, çünkü tembel, vaktini meyveli ağacı taşlayarak geçirir. Enflasyonu ezen kazanımlarımıza çamur atan sözde rakip konfederasyonların ekonomiyi de bilmediği bir kez daha ortaya çıkmış oldu” diye konuştu.

  -KAZANIMLAR

  Kazanımlar konusunda da değerlendirmede bulunan Deniz, şunları kaydetti:

  “Sermayeye, ‘ekonomik teşvik paketleri verildi, bu toplu sözleşmede ‘kamu görevlilerine yönelik ‘sosyal teşvik paketi’ olmalı demiştik. Genel toplu sözleşmede kazanılan 43, hizmet kolu toplu sözleşmelerinde kazanılan 170 olmak üzere toplam 213 kazanım üretilmiştir. Bu kazanımlarla birlikte hem genel toplu sözleşme kazanımları hem de hizmet kolundaki kazanımlar yüzde 100’lere varan hatta aşan kazanımlar haline dönüşmüştür. Bu toplu sözleşme, kamu görevlileri için ‘sosyal teşvik paketi’, dar ve orta gelir grubunda yer alan kamu görevlilerinin alış veriş yaptığı küçük ve orta ölçekli esnaflar için ise ‘cansuyu paketi’ olmuştur. Bu toplu sözleşme ekonomik ve sosyal etkileri bakımından çok geniş bir kitleye olumlu katkı sunacaktır. Toplu sözleşmeyle,2016 yılı birinci altı ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 5, 2017 yılı birinci altı ay için yüzde 3, ikinci altı ay için yüzde 4, memur maaşlarına zam elde edilmiştir.
  Bunun yanında kamu görevlilerinin büyük bir çoğunluğunu doğrudan etkileyen sosyo-ekonomik iyileştirmeler de gelecektir. İmzalanan toplu sözleşmeyle, 2016 yılı için kümülatif olarak yüzde 11.3 zam alınmıştır. Bu zam hedeflenen enflasyon rakamlarının 6 puan üstünde, gerçekleşen enflasyon rakamlarının ise 3-4 puan üzerinde gerçekleşmiştir. Ayrıca hem 2016 hem de 2017 yıllarını kapsayan enflasyon farkı konarak memur maaşları ekonomik risklere karşı sigortalanmıştır. Üretilen kazanımla, emekli kamu görevlileri maaşlarına, yüzde 6+5 oransal zammın yanında ilave 100 TL seyyanen zam yapılmıştır. Kıt imkanlarıyla işsiz evlatlarını finansa eden, verdikleri harçlarıyla torunlarını sevindiren emekliler için elde edilen özel zam, toplumsal dayanışma ve yardımlaşma duygularının güçlendirilmesine katkı yapması noktasında da oldukça önemlidir. Büyük Memur-Sen ailesi olarak, final oynamayı hiçbir bir zaman yeterli görmedik, kazanmayı ve kupaları kaldırmayı hedefledik. 3. Dönem Toplu Sözleşme finalini 213 altın madalya değerinde sonuçla tamamladık. Kamu görevlileri için altın değerinde olan bu kazanımların bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum.  Memur-Sen olarak, 3. Dönem Genel Toplu Sözleşmesiyle kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2016 yılında birinci altı ay yüzde 6 ikinci altı ay yüzde 5 olmak üzere toplamda yüzde 11,3, 2017 yılında ise birinci altı ay yüzde 3 ikinci altı ay yüzde 4 olmak üzere toplamda yüzde 7.12 zam yapılmasını sağladık. Bu zammın bir diğer anlamıysa, 3. Dönem toplu sözleşmesiyle kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine iki yıllık süre sonunda yüzde 19.2 zam yapılmasıdır”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz