Medyaya Yönelik Operasyon, Protesto Edildi

  0
  112

  Adıyaman’da, sivil toplum kuruluşları öncülüğünde bir araya gelen bir grup, İstanbul merkezli 13 ilde düzenlenen medyaya yönelik operasyonu protesto etti.
  Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Adliye binası önüne gelen içinde çocuklarında bulunduğu yaklaşık bin kişilik grup, ellerinde Türk Bayrağı ve pankartlarla Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV lehine sloganlar attı.

  Grup, burada yanlarında getirdiği Kur’an-ı Kerim ve Cevşenleri okuyarak uzun süre dua etti.
  Toplanan grup adına açıklama yapan Adıyaman Sanayici ve Genç İş adamları Derneği (ASGİAD) Başkanı Fatih Bilgiç, Türkiye’de son zamanlarda medeni hukuka, demokratik telakkilere, dini hakikatlere ve insan vicdanına ters düşen hadiseler yaşandığını söyledi.

  Türkiye’de demokrasinin adım adım buharlaştırılarak sürecin vahim bir aşamaya geldiğini aktaran Bilgiç, “Halkan haber alma özgürlüğüne hizmet etmek için anayasal sınırları içerisinde görevini yapan gazetecilere bile pervazsızca bir müdahale söz konusudur. Evrensel basın özgürlüğü kraterleri ayaklar altına alınarak, cadı avı yapılmaktadır. Basın özgürlüğü temel hak ve hürriyetlerin en başında gelen unsurlarındandır. Bu ülke 5. sınıf bir demokrasiyi hak etmiyor” dedi.

  – YAŞANANLAR DEMOKRATİK BİR ÜLKEYE YAKIŞMIYOR
  Yaşananların demokratik bir ülkeye yakışmadığını vurgulayan Bilgiç, yaşananlar nedeniyle Türkiye’nin uluslararası sahada itibarının kalmadığını ve bu nedenle büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi.
  Zaman Gazetesi ve Samanyolu TV’ye yapılan operasyonların sadece medyaya değil toplumun her kesimini korkutmak için yapıldığını vurgulayan Bilgiç, şöyle devam etti:
  “Türkiye’nin en büyük gazetesine ve en büyük televizyonlarından birine pervazsızca polis devleti saldırısı yapılması toplumun tüm kesimlerine gözdağı vermektir. Bir yıldır akla hayele gelmeyen iftiralara rağmen, ortaya ikna edici bir somut delil konulmamıştır. Algı oluşturmak için yeni ve daha büyük yalanlarla yola devam edilmesi iktidarın kendi destekçilerine bile bıkkınlığına sebep olmuştur”
  -MAKUL ŞÜPHE YASASI BUNUN İÇİN ÇIKARTILDI
  Makul şüphe yasası olarak bilinen yeni hukuki düzenlemenin yasalaşmasının hemen ardından operasyonun gerçekleştiğine dikkat çeken Bilgiç, yasanın ardından düğmeye basıldığını ve yeni Türkiye’nin ilk “ilk sivil” darbesinin gerçekleştiğini belirtti.
  Medyaya yapılan darbenin hukuk devletin ve demokrasiye yapılan bir darbe olduğunun altını çizen Bilgiç, şunları kaydetti:

  “Yıllardır kamuoyunun gözü önünde şeffaf hayatlar yaşayan, gözaltı kararını öğrenmelerinin ardından dik duran medya yöneticilerini takdir ile izleyerek desteklemekteyiz. Onların demokratik duruşlarının gördüğümüzde özgür basının susturulamayacağına inancımız artmaktadır. Tarih, baskı zulüm ve despotizmin hakkı söyleyenleri susturamadığına şahittir ve Türkiye’de da aynı şey yaşanmaktadır. Adalet mülkün temeli, adalet herkese lazım”
  Açıklamanın ardından gurup ‘ herkes sussa zaman susmaz’ şeklinde slogan atarak sessizce dağıldı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz