Madde Bağımlıları Merkezi Açıldı

  0
  142

  Kardelen Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan ve İpekyolu Kalkınma Ajansı ile SODES tarafından desteklenerek iç tefrişatı yapılan, madde bağımlısı çocukların ve gençlerin tedavi edileceği merkezin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

  Düzenlenen törene Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Vali Yardımcıları Murat Süzen, Yunus Emre Altıner, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, İl Sağlık Müdürü Dr. M. Emin Taş, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Şen, bazı kurum amirleri ile Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

  İpekyolu Kalkınma Ajansı ve SODES tarafından finanse edilen ve Kardelen Gençlik Merkezi tarafından hazırlanan “Madde Bağımlılarının Psikososyal Rehabilitasyonu ve Bilinçlendirme Projesine, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Kamu Hastaneler Birliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İŞKUR İl Müdürlüğü projenin ortakları arasında yer almaktadır.

  Törenin açılış konuşmasını yapan Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hüseyin Şen, açılışı yapılacak merkezin önemine değinerek, madde bağımlığının dünyadaki ve Türkiye’deki durumu ile ilgili bilgiler verdi.

  İl Sağlık Müdürü Dr. M. Emin Taş ise Sağlık Müdürlüğü olarak daha önce “Bir Çocuk Bir Nesil” adli bir proje hazırladıklarını ve bu projenin bugün açılışı yapılacak merkezle ortak bir amaç güttüğünü vurgulayarak, “Ümidimiz burada alanında uzman kişiler tarafından takip edilecek yavrularımızın bağımlılıktan kurtulup, topluma faydalı bireyler olarak katılmalarına katkı sunulmuş olacaktır. Toplum için çok ciddi sıkıntılara sebebiyet veren madde bağımlılığı iletinden yavrularımızın kurtarılarak mensup olduğu topluma kazandırılmaları için hazırlanan bu tür projelere büyük önem veriyoruz ”dedi.

  Belediye olarak bu tür projelere her zaman destek verdiklerini belirten Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan “Sosyal belediyecilik alanında bugüne kadar bir çok ilklere imza attık. Adıyaman’da gerek kamu gerekse sivil toplum kuruluşlarının topluma yönelik hazırlamış oldukları projelere belediye olarak her zaman destek verdik. Bunların içersinde en önemli projelerimizin başında Bilgi ve Kültür Evleri gelmektedir. Adıyaman merkezde yaptığımız 6 adet Bilgi ve Kültür Evine yılda 4 bin ilköğretim öğrencimiz eğitim ve öğretim görmektedir” dedi.

  Madde bağımlısı olan çocukların tedavi edileceği merkezin önemine değinen Vali Mahmut Demirtaş ise konuşmasında “madde bağımlısı çocukları için gözyaşı döken birçok annenin feryadı yüreğimizi dağlamaktadır. Bu merkezi hizmete sunmaktaki temel amacımız, çocuklarımızı ve gençlerimizi bu illetten kurtarmak ve annelerin gözyaşlarını biraz olsun dindirmektir. Adıyaman ilimiz her türlü güzelliği bağrında barındırmaktadır. Ancak bunun yanında çeşitli sebeplerden dolayı bazı kötü alışkanlık bağımlısı olmuş  çocuklarımız ve gençlerimiz de bulunmaktadır. Madde bağımlısı çocukların kimi ailevi sorunlardan, kimi maddi ve manevi boşluktan, kimi de göç ederek geldiği şehre adapte olamamaktan dolayı birtakım sıkıntılar yaşadı. Kimi suça bulaştı, kimi kötü arkadaş kurbanı oldu. Alkole, uyuşturucuya şu veya bu nedenlerle bulaştı. Adıyaman’da madde bağımlısı çocuklar i.in böyle bir merkeze çok ihtiyaç vardı. İnşallah bu merkez sayesinde çocuklarımız bu illeten kurtulacak, yeniden faydalı bireyler olarak ötekileştirilmeden topluma hizmet edeceklerdir”dedi.

  Madde bağımlısı çocuklara ve gençlere hizmet verecek merkezde tedavi görecek hastalara, uzman sağlık personeli tarafından her türlü destek verileceğini kaydeden Vali Demirtaş, “Yatılı olarak hizmet görecek olan hastalar tedavi süreci boyunca, sürekli takip edilecektir. 4 kat olarak tefriş edilen merkezde madde bağımlısı gençlerimiz ve çocuklarımız  için sosyal ve sportif anlamda da her şey düşünülmüştür. Tüm bunlarla amacımız tedavi sürecindeki madde bağımlısı gençleri yaşadıkları çevreden soyutlamak değil, içinde bulundukları olumsuz koşullara karşı direnç kazanmalarını sağlamak, zorluklarla mücadele edebilme güçlerini artırmak ve özellikle de birlikte yaşama kültürü kazandırmaktır. Bu merkezimize şu anda 15-25 yaş arası madde bağımlısı çocukları ve gençleri kabul ediyoruz. 2014 yılında hedefimiz il genelinde madde bağımlısı olmuş 70 çocuğu tedavi ederek topluma kazandırmaktır”şeklinde konuştu.

  Madde bağımlısı olan çocukların ve gençlerin sorunlarının ülkemizin kanayan bir yarası olduğunu ifade eden Vali Mahmut Demirtaş, “ Bu merkezi açmaktaki en büyük amacımız topluma faydalı olmaktır. Çünkü hepimiz biliyoruz ki insanların en hayırlısı topluma faydalı olandır. Bireyin huzuru aileyi, ailenin huzuru toplumu ilgilendiriyor. İşte bugün açılışını yapacağımız bu merkezimiz çeşitli sebeplerle madde bağımlılığının esaretine düşmüş gençleri topluma kazandıracaktır. Unutulmamalıdır ki sokağın tehlikelerinden arındırılmış her çocuk topluma sunulmuş bir armağandır. Bu merkezin yapılmasında emeği geçen katkıda bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum ”dedi.

  Konuşmaların ardından madde bağımlıları merkezinin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür plaketi verildi.

   İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından okunan duaların ardından merkezin açılışı yapılarak, protokol üyeleri tarafından 4 katlı merkez gezilerek incelemelerde bulunuldu.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz