Kuyumcular Odası Başkanı Ünal: “Bankalar Resmi Tefecilik yapıyor”

  0
  90

  Adıyaman Kuyumcular Odası Başkanı Bekir Ünal, bankaların altınları toplayarak resmi tefecilik yaptığını öne sürdü.

  Ünal, yaptığı açıklamada, bankaların insanların elindeki altını alıp paraya çevirdiğini ve bunu da faiçe çevirerek tefecilik yaptığını ileri sürdü.

  Vatandaşları bu konuda uyaran Ünal, “Ben buna resmi tefecilik diyorum. Bankaların altın alıp paraya çevirmesi, vatandaşın zararına, karına değil. ‘Kar marjı veriyoruz’ diyor, kar marjı diye bir şey yok . Bankalar arasında altını yatırdığın zaman altını paraya çeviriyorlar. Vatandaş altını bankaya yatırdığı zaman direk paraya çevriliyor, vatandaşa diyolar ki ‘biz size kar payı vereceğiz’ kar payı diye bir şey yok. Bunu vatandaşların bilmesi gerekiyor” diye konuştu.

  Altınların lira üzerinden başka bankalara transfer edildiğini belirten Ünal, şöyle devam etti:

  “Kar payı diye bir şey yok. Vatandaş bankaya altını yatırdığı anda TL’ye çevriliyor. TL üzerinden de başka bankalara transfer ediyor, faize yatırıyor. Örnek veriyorum, 100 milyarlık altını alıyor, vatandaş ay sonunda geldiği zaman diyorki ‘ben 250 bin lira kar etmişim, 250 sana 250 bana’ vatandaşı o şekilde kandırıyorlar. Ben buna resmi tefecilik diyorum. Ben bunu burada net ve açık söylüyorum. Resmen faizciliktir, yani vatandaşa diyor ki ‘ben sana kar marjı verecem, amac ne, ekonomiye para kazandırmak. Yastık altındaki altını ekonomiye kazandırmak’ böyle bir şey yok. Duyduğumuz kadarı ile 500 ton yastık altında altın varmış. Bunu ekonomiye kazandırmak için böyle bir sitem geliştirdiler . Yani böyle bir şey yok”

  -BANKALAR, DOMETES VE BİBER DE SATACAK

  Bankaları eleştiren Ünal, “Türkiye genelinde binlerce kuyumcu esnafımız var, şuanda bankalar neredeyse domates ve biberde satacak. Bu durumda böyle olacak. Vatandaşı resmen issizliğe yöneltiyorlar” şeklinde konuştu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz