Kuraklık Eylem Planı Hazırlanıyor

  0
  135

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın talimatıyla Adıyaman Valiliği koordinesinde ilgili müdürlüklerin katılımı ile İl Kuraklık Eylem Planı hazırlandı.
  Vali Yardımcısı Yunus Emre Altınel başkanlığında Adıyaman Valiliği toplantı salonunda gerçekleştirilen İl Kuraklık Eylem Planına ilgili kurumların müdürleri ve sorumlular katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Ekim-Şubat aylarında uzun yıllara göre yüzde 46 ve geçen yıla göre ise yüzde 66 oranında yağışların azaldığına dikkat çekti. Adil Alan, şöyle devam etti:
  “Bakanlığımız Ocak-Mart 2014 dönemine ait yağışlar ile ürün gelişim durumları takip edilerek mevcut durumu değerlendirmek üzere İl Kuraklık Eylem Planı çerçevesinde durum değerlendirmesi yapılarak, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla bugün ikinci toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Mart-Nisan aylarında gerçekleşecek yağışlar tarımsal üretimimiz için hayati öneme sahiptir. Yağış azlığı Şubat ayına kadar il genelinde önemli bir risk oluşturmamış, Şubat ayı sonlarında gerçekleşen yağışlar faydalı olmuştur.”
  Adıyaman Vali Yardımcısı Yunus Emre Altınel ise konuşmasında, kuraklık riski karşısında gerekli önlemlerin alınması noktasında bu tür toplantıların yapıldığına işaret ederek, su kaynakların doğru kullanılması gerektiğini belirtti. Altınel, Adıyaman’da Mart ayı itibariyle özellikle hububat ürünlerinin gelişiminde bir sorun olmadığını aktararak, bitki gelişiminin normal olduğunu söyledi. Altınel, il genelinde Kuraklık Eylem Planı hazırlanacağını ifade etti.
  Açılış konuşmasından sonra Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şubesinden Ziraat Mühendisi Neziha Delice tarafından, kuraklıkla ilgili sunum gerçekleştirildi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz