Küp Küp Mermer Çıkıyor, Adıyaman Sadece Bakıyor

  0
  54

  Birçok önemli yeraltı kaynağına sahip olan Adıyaman’da yeraltı kaynaklarından en önemlisi ve Adıyaman ekonomisinin göz bebeği olan mermer hak ettiği değeri bulamıyor.İş adamlarının ısrarlı tutumlarına karşı Adıyaman Mermer Organize Sanayi’nin kurulacağı yetkililer tarafından belirtilirken, Adıyamanlı vatandaşlar ise Adıyaman’a Mermerciler Bölge Müdürlüğünün kurulmasını istediler.

  .

  Adıyaman’ın tarihi, turistik, doğal, inanç turizmi ile birlikte, petrol, mermer, kaplıca suları ile de zengin bir il olduğunu ifade eden vatandaşlar, bu kadar zenginliğe sahip bir ilin bu kadar yoksul olmasını anlamadıklarını söylediler.

  Adıyaman’a Mermerciler Bölge Müdürlüğünün kurulmasını ve Türkiye Mermer üretiminin burada yapılmasını dile getiren vatandaşlar şunları söylediler: “Adıyaman birçok zenginliğe sahip bir il. Yani tabiri caizse Adıyaman’da yok yok. Nasıl mı? Yer üstü kaynaklarına baktığımızda başta verimli toprakğı olmak üzere, turizm olarak merkez ve ilçeler birer hazine gibi. Nemrut Dağı, Samsat’ta bulunan Sahabe Safvan Bin Muattal Türbesi, Pirin Antik Kenti, eski Kahta kalesi, Gerger kanyonları, Çelikhan yüzen adaları, Besni ören yerleri, Tut doğal güzelliği, Sincik’te ki doğal güzelliğin yanında elektrik üretimi yapan rüzgar gülleri gibi akla gelmeyen çokça yer üstü zenginliğimiz var. Bunun yanında Atatürk barajı, Petrol, Mermer, Kaplıca suyu gibi ele geçmeyecek kadar zengin yer altı kaynaklarımız var. Biz Adıyaman olarak zenginiz ama değerlerimizi değerlendiremediğimiz için hep ırgat kent olarak anılan bir o kadar da yoksul bir iliz. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın zenginliklerimizi değerlendirmemiz adına her zaman söylediği güzel bir söz var; “Su Akar, Türk Bakar”. Evet bu kadar zenginliğimiz var ama biz Adıyamanlılar olarak öylece bakıyoruz, değerlendirmiyoruz. Mermer bu zenginliklerimiz içerisinde sadece bir tanesi ve en önemlilerinden biridir. Binlerce tır küp küp Adıyaman Mermerini alıp alıp götürüyor. Üstelik Mermeri taşıyan o ağır tonajlı tırlar, siyasilere zorla yaptırdığımız yollarımızı da mahvediyorlar. Nereye götürdüğünü de bilmiyoruz. Sadece bakıyoruz. Niye kardeşim Adıyaman’da bir mermer organize sanayisi kurmak için yerimiz mi yok, çalışacak insanımız mı yok? Her şey de var çok şükür. Ama parsel parsel dışarı götürülüp, Adıyaman’ın milli serveti adeta Adıyamanlılardan alınıyor. Mermer bizim topraklarımızdan çıkıyorsa, kendi topraklarımızda çıkarmak da, işlemek de bizim hakkımız. Adıyaman’a kurulacak Mermer Organize Sanayi bölgesinde binlerce gencimiz çalışır evine ekmek götürür. Başka yerde ırgat olmakta kurtulur. Ne olur yetkililer tez elden organize sanayisini kursunlar ve gençlerimiz kendi değeri ile ekmek yesinler. Bunun yanında Dünya rezervinin yüzde 4’üne sahip olduğumuz ilimize Mermerciler bölge Müdürlüğünün verilmesini istiyoruz. Adıyaman Mermerde marka sahibi bir il olsun.” Dediler.

  BHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz