Kültür-Turizmde Adıyaman Hamlesi

  0
  64

  2014 Yıl’ı Kültür ve Turizmde Adıyaman için hamle yılı olacak. Uzun çabalar meyvesini vermeye başladı.

  Tarihi zenginlikleriyle adeta gizli hazine niteliğinde olan ilimizin turizm potansiyelini görmek, yapılacak çalışmaları belirlemek ve bir yol haritası belirlemek amacıyla ilimize gelen Kültür ve Turizm yetkilileri ilimize hayranlıklarını ifade ederek ayrıldı. Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı başkanlığında ilgili genel müdürlerden oluşan heyetin incelemelerini tamamladığını ve daha önce yaptıkları çalışmalarla belirledikleri konularda çözüm noktasına gelindiğini ifade AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr.M.Murtaza Yetiş, ziyaret sonrası müjdeli haberlerinin olduğunu söyledi.

  Gelinen aşamanın Adıyaman’ın ekonomik kalkınması için umut verici olduğunu belirten Yetiş, “her emek her alın teri sonuçta bir ürünle mükafatlandırılır. Uzun bir süre Adıyaman kültür ve turizminde sorun haline gelmiş birçok mesele gösterilen çabalarla inşallah çözüme kavuşacak ve 2014 Adıyaman için kültür ve turizmde hamle yılı olacak” dedi.

  PERRE İÇİN KAMULAŞTIRMA BAŞLIYOR
  Perre’de yapılan çevre düzenlemesinin son derece başarılı geçtiğini ifade eden Yetiş, “Geçtiğimiz yıl üzerinde çok çalışarak proje ve ihale çalışmalarını tamamladığımız çevre düzenlemesi çalışmaları 2 ay içinde tamamlanıyor. Perre öyle zannediyorum ki, ziyaretçi karşılama merkezi, gezi ve etkinlik alanlarıyla turizmde ciddi bir cazibe merkezi olacak. Yıllardan beri yılan hikayesine dönen Pirin köyünün kamulaştırılarak burada yaşayan vatandaşımızın sıkıntılarının giderilmesine ilişkin somut adımlar atılması kararlaştırıldı. İlk kamulaştırma dilimi bu yıl serbest bırakılacak. Ayrıca bakanlıktan gelecek bir heyet, valilik ve belediye başkanlığı ile birlikte kamulaştırma takvimini belirleyecek” dedi.

  Nemrut’a giden yeni kral yolunun tamamlanması için gereken 5 milyon TL miktarın önemli bir kısmının karşılanması için gerekli çalışmaların Bakanlıkça yapılacağının müjdesini veren Yetiş, “Eski Kahta köyünde bulunan Yeni Kale’nin restorasyon çalışmaları 1.5 yıldan beri durmuştu. İKA’dan 600 bin TL, GAP idaresinden gelecek miktar dışında kültür bakanlığı da ödenek tahsisi yapacak” dedi.

  ADIYAMAN’A PANORAMA MÜZESİ
  İl merkezinin en önemli ihtiyaçlarından biri olan Kültür Merkezi ile Panorama Müzesinin entegre biçimde aynı kampüs alanında yapılacağının da müjdesini veren Yetiş, projenin Eğri çayda yeni yapılan park alanının yanındaki 35 dönümlük araziye yapılmasına karar verildiğini söyledi. Bakanlık, panorama müzesi, arkeoloji müzesini yatırım programına alındığını vurgulayan Yetiş, Adıyaman’a yakışır bir eseri Adıyaman’a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu tür yatırımlar şehrin markalaşma sürecini hızlandıran yatırımlar olması nedeniyle son derece önemli” dedi.

  NEMRUT ZİYARETÇİ MERKEZI TÜRSAB TARAFINDAN İŞLETİLECEK
  Programa katılan TURSAB heyetinin Nemrut Dağı zirvesindeki ziyaretçi karşılama merkezini incelediğini belirten Yetiş, “Son derece başarılı bulunan bu merkez modern biçimde TURSAB tarafından profesyonel bir ekip tarafından işletilecek. Bunun için gerekli çalışmalar başlatıldı. Ayrıca Adıyaman’ın turlar açısından daha çok turist alabilecek biçimde yeni bir destinasyon programına alınabilmesi için TURSAB Adıyaman Valiliği ortaklığı ile bir çalıştay yapılacak” dedi.

  TUZ HANI CANLANIYOR
  Tuz hanı ve çevresindeki oturakçı pazarının otantik bir biçimde canlandırılması için Kültür Bakanlığının Belediyemize gerekli desteği vereceğini beyan ettiğini vurgulayan Yetiş, Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı beyin pazardaki esnaftan çok etkilendiğini söyledi.

   

  IMG_9524

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz