Kitap Okur Yazarlığı Söyleşi’si

  0
  102

  Adıyaman’da Kitap Okur Yazarlığı Söyleşi’si yapıldı.

  Adıyaman Gençlik ve Kültür Evi tarafından Gap’ın Okuyan Gençliği projesi kapsamında yapılan Söyleşi’ye konuşmacı olarak Gazeteci Hakan Furkan katıldı.

  Öğretmenler ve Üniversite öğrencilerinin katıldığı Söylişe’de Kitap neden yazılır, Kitap neden okunur, Kitap okumak bize ne kazandırır, Kitap okumanın önündeki engeller ve Bir kitabı okunur kılan özellikler nelerdir ? sorularının cevabı arandı.

  Gençlik ve Kültür Evi Müdürü Yeşim Çelik Süzer, yaptığı açıklamada, GAP Gençlik ve Kültür Evleri olarak bölgede okumanın önemine dikkat çekmek için projeler üretildiğini belirterek, bu kapsamda bu projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

  Bölge illeri ile ortaklaşa çalıştıklarını anlatan Süzer, gençlerle birlikte ülkenin eğitim alanında gelişmesi için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

  Gazeteci Hakan Furkan ise Kitap okur yazarlığı konusunda gençlere çok büyük görevler düştüğünü belirterek, özellikle okumanın önündeki en büyük engel olan televizyonlardan ve zararlı kullanımdan kaynaklanan sosyal medyadan gençler ve çocukların uzak durması gerektiğine işaret etti.

  Bölgenin ve ülkenin kalkınmasında en önemli ayağın eğitim olduğunu vurgulayan Furkan, Türkiye’nin okuma ve yazma konusunda dünyada sıralamasını maddeler halinde açıkladı.

  Bütün kötülüklerin ve terör olaylarının temelinde cehaletin olduğunun altını çizen Furkan, özellikle bölge üzerindeki terör olaylarının, gençlerin eğitimsiz bir şekilde büyütülmesinden kaynaklandığını örneklerle anlattı.

  Dünyadaki gelişmiş ülkelerin hiçbirinde basit problemlerin olmadığını aktaran Furkan, “Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımız zaman hiçbirinde ideoloji, ırkçılık, inanç konusunda sıkıntılar yoktur. Bizim ülkemizde maalesef herşey bu kavramlar üzerinden yürütülüyor. Bunun için sürekli geride kalıyoruz, bir türlü büyüyemiyoruz. Avrupa ülkelerine baktığımız zaman hepsi teknoloji ile, bilim ile yarışırken biz kaçak problemlere takılıp kalıyoruz” diye konuştu.

  Türkiye’nin eğitim alanında gelişmesinin önüne engellerin konulduğunu vurgulayan Furkan, şunları kaydetti:

  “Dünyadaki büyük ülkeler üretip bize satıyorlar. Bugün bizim okumamızın önündeki en büyük engel televizyonlardır. Ortadoğu ülkelerini de katarsak bizdeki diziler, programlar hiçbir gelişmiş ülkede yoktur. Televizyonlar izlenme rekorları kırıyor. Bir diziyi bugün 3 milyon insan izliyorsa bu bizim büyük ayıbımızdır. Yine aynı şekilde telefonlara baktığımızda dünyada ilk sıradayız. Onlar üretiyor, biz alıyoruz. Bunlar bizim eğitim alanında gelişmemizi engelleyen etmenlerdir. Bunların önüne geçmemiz lazım. Okumayan bir toplum, ne gelişir, ne üretir, ne sorgular, ne de araştırır”

  Gençlerde heyecan olması gerektiğinin altını çizen Furkan, herkesin hayatındaki en önemli ilkesinin sorgulamak olması gerektiğini ve araştırmadan bir konu üzerinden tartışma yapmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz