Kişisel Gelişim Uzmanı Büyük: “Mutsuzlukla Alakalı Çok Şeyler Var”

  0
  71

  Kişisel Gelişim Uzmanı Hediye Rojda Büyük, günümüz dünyasında mutsuzlukla alakalı çok şeylerin olduğunu bildirdi.

  Büyük, yaptığı açıklamada, amacının Türk halkının bilinçsiz insanlarının bilinçlenmesini sağlamak olduğunu söyledi.

  Mutsuzlukla alakalı çok şeylerin olduğunu aktaran Büyük, ekonomik, düşüncesel, beyinsel fonksiyonların insanın mutlu olabilmesi için üç aşamadan kendini tamamlaması gerektiğini ifade etti.

  Fiziksel, ruhsal ve bedensel üçünden birinde bir eksiklik olması halinde mutsuzluğa ittiğine işaret eden Büyük, şöyle konuştu:

  “Bunları saç ayağı gibi düşünün, hemen bir denge bozulabiliyor. İnsanlar mutsuz oluyor, bunlar aslında çok açılacak konular, kısmen bahsedecek olursak bir kere dinlemeyi bilmiyoruz. İletişim kurmayı bilmiyoruz. Asla yetinmeyi bilmiyoruz. Burada çok az dediğimiz şeyler aman aman minimize edilmiş şeyler değil. Bazen mutluluk kaynaklarımızı o kadar mutsuzluk kaynaklarımıza odaklanıyoruz ki onları kaçırıyoruz. Aile içi iletişimsizlik var, ne aradığımızı bilmiyoruz, hedeflerimiz yok. Bunu açarsak o kadar geniş ki bir saat boyunca ben size sıralayabilirim. Yaptığım seanslarda çıkan sonuçlar karşısında hayrete düştüğümüz zamanlar oluyor. Küçücük bir problem çok büyük bir hale gelebiliyor. Bu yüzden şudur, budur diyemiyorum”

  -MUTSUZLUK HEDEFİN OLMAMASINDAN KAYNAKLANIYOR

  Mutsuzluğun hedefin olmamasından kaynaklandığını belirten Büyük, “Bölge olarak bunlar fark ediyor. Ekonomik şartlar, yetiştiriliş tarzı, hayata bakış tarzı, çok etkiliyor ama en önemli şey aslında beyninde bir amacın olmaması. Ben İzmir’de çalışıyordum, şuan artık bu taraflardayım fakat baktığımız zaman insan profili değişiyor. Şuan ekonomik ve eğitim sistemi değişikliği var fakat hepsinin alt tabakasında bir hedeflerinin olmaması yatıyor. Birşey yaşıyorlar ama yarın benim hedefim şudur, şunu yapacağım, bir planları, projeleri yok, asıl mutsuzluk buradan kaynaklanıyor” dedi.

  -KİŞİSEL GELİŞİM UZMANLIĞI POPÜLER OLDU

  Kişisel Gelişim Uzmanlığının popüler bir meslek haline geldiğini aktaran Büyük, şunları kaydetti:

  “Her dönemde popüler bir meslek dalı vardır. Bu da o mesleklerden birisi. Şuan popüler bir meslek. Buna her şey ihtiyaçtan çıkıyor. Mutsuzluk çoğaldı, insanlar cinnet geçiriyor, insanlar birbirilerini öldürüyor. Aile içi iletişim dedim ya işte baba kalkıyor anneyi öldürüyor. Çok büyük bir iletişim probleminden kaynaklanan mutsuzluk var. Sosyologlar, psikologlar araştırma yapıyor. Bunun üzerine yapılan araştırmalarda da ihtiyaç olduğu için böyle bir talep var. O yüzden böyle bir iş kolu açıldı. Bu yurt dışında bizden 10 yıl önce yapılmış. Türkiye’ye yeni gelmiş. Türkiye’de yapan sayısı az ama popüler olarak yapan sayısı çok. Türk insanı aslında kişisel gelişimi biraz sıkıntı görüyor. Yani işte kişisel olarak gelişmedim mi ki hemen bir açık olarak algılıyorlar ama kişisel gelişim ölene kadar süre gelen hep yenilenme ve gelişim gerektiren bir öğrenme çabasıyla oluyor. Benim çalıştığım kişi grubu 7’den 70’e herkes kişisel gelişimde. Aslında bir hedef koymak, o mutluluğa doğru gidebilmek, bu yüzden benim en çok çalıştığım guruplar, öğrenci grubu, yani çocuklar, öğrenci grubu ve anneler. Çünkü bütün diyaloglar evin içerisinde anne ve çocuklar arasında oluyor. Bu yüzden temeli güçlendirirsek sorun kalmaz”

  -EGO ŞİŞKİN OLMAMALI

  Kişisel Gelişimde egonun büyük bir problem olduğuna işaret eden Büyük, konuşmasını şöyle tamamladı:

  “Öncelikle kişisel gelişime açık insanların yapması gereken şey ben oldumla olmuyor. Ego şişkin olursa olmuyor. Sürekli bir mütavazilik ve hiçliğe yakın olmak gerekiyor. Bunun için alınması gereken özel eğitimler var. Kişisel gelişimle ilgili öncelikle değiştirmesi gereken bir tek kişi var. Kendileri üzerinde yaptıkları değişimler önce küçük bir eğitim yapmaya başlıyorlar. Ailelerini değiştiriyorlar, apartmandakileri değiştiriyorlar, çevrelerini değiştiriyorlar. Zaten başlamış oluyorlar ama bana sorarsanız bu iş için ne yapmam gerekiyor, kesinlikle eğitimini almaları gerekiyor. Çünkü ben yaşam koçuyum. Aynı zamanda kitlelere eğitim veriyorum, yaşam seansı veriyorum. Bireysel seanslarda Güzin Ablacılık oynamakla gerçekten seans yapmak arasında dağlar kadar fark olduğunu ben eğitimi aldıktan sonra fark ettim. Çünkü birisiyle dertleşip onun sorunu paylaşmak ile gerçekten yaşam koçu yapıp, ona bir fırsat sunup, hayatına yol arkadaşı yapmak arasında çok fark var. Gerçekten kişisel gelişimle ilgilenmek isteyen insanların gerçek anlamda bunun eğitimini alması gerekiyor”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz