Kepçenin Çalışması Türbedeki 7 Kardeşlerin İskeletlerini Ortaya Çıkarttı

  0
  105

  Adıyaman’da, 7 kardeş olarak bilinen türbe yanında yapılan kazı çalışmasında 7 kardeşlerden birisinin iskeleti ortaya çıktı.

  Bir rivayete göre kral bir baba putpereste taparmış fakat yedi oğlu vardır ve babaları tarafından inançları yüzünden uyudukları esnada öldürülür.

   

  Bu vakitten sonra bu kardeşlere ‘Yedi Yaman Kardeş’ ‘Yedi Yaman’ olarak anılmıştı ve Adıyaman adının Yedi Yaman adının zaman içinde değişmesiyle konduğu söylenmektedir.

   

  Başka bir rivayete göre de Adıyaman’daki bir savaşta şehit düşen asker oldukları söylenen 7 kardeşlerin bulunduğu türbenin yanında yapılan kazı çalışması sonrasında iskeletler ortaya çıktı.

  Yedi kardeşler türbesinin bekçiliğini yapan 78 yaşındaki Mahmut Aklayış,Türbe yanında bulunan arazi sahibinin arazisini  düzlemek istediğini ve dozerle çalışma yaptığından dolayı yedi kardeşlerin iskeletlerinin ortaya çıktığını söyledi.

  Yedi kardeşlerin Hazreti Ali’nin tuttuğu taşı Adıyaman kalesine fırlatarak kaleyi milden düşürdünü ve yedi kardeşlerin Hazreti Ali’ye yardım eden kardeşler olduğunu belirten Aklayış, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Yedi kardeşler Hazreti Ali’nin tuttuğu taşı Adıyaman kalesine fırlatarak kaleyi milden düşürdü. Çünkü bu yedi kardeşler ona yardım etti. Hazreti Ali döneminden beri bunlar var. Burada çalışmaya dozer geldi. Kazdı işte iskeletler çıktı. Daha ben bunları bu sene gördüm, eskiden görmedim, ben bunlar Hazreti Ali’nin yoldaşları, Hazreti Muhammed’in döneminde gelen sahabelerin yardımcısıdır. Adıyaman’ı bunlar teslim etti. Babası imana gelmediği için bunların hepsini kılıçla kesti. İşte burası bu şekilde oldu, dozeri getirdiler, burayı düzelteceklerdi, dozerde artık yanlışlıkla mı yaptı ne yaptıysa geldim ki burayı da vurmuş. Dedim sen ne yapıyorsun? Arsa açılıyorum dedi, arsa böyle mi açılır dedim. Ziyaretin temeli görünüyor dedim, sen Allah’ı biliyormusun? Dedi biliyorum, Allah’ı biliyorsan mezarlardan uzak dur dedim. Emmi kusura bakma olan oldu bir kere, dozerini çekti gitti. Daha ben o günler gördüm, yönü kıbleye dönüktü zaten, daha gençler kafa tasından belli oluyor.”

  Türbenin etrafının yeniden yapılmasını isteyen Alkayış, yetkililerden yardım istedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz