Kargo Firmaları Fahiş Fiyat Uyguluyor!

  0
  234

  Adıyaman’da sayıları hızla artan kargo firmaları kafalarına göre belirledikleri fahiş fiyatlarla taşımacılık yaparken vatandaşlar ve özellikle esnaflar bu duruma isyan ediyor.

  Adıyaman’da uzun zaman önce yaygınlaşan “özel kargo” taşımacılığındaki ücret tarifesi çok pahalı. Günümüzde lojistik ve taşımacılık hizmeti veren kargolar fahiş fiyatlarla taşımacılık yaparken bu durumdan şikâyetçi olan vatandaşlar haber merkezimizden konunun işlenmesi ricasında bulundular. Özellikle ticari faaliyetlerini sürdürmek için kargolara işi düşen esnaflar, paket ve dosya yollama ücretlerinin pahalılığından yakınırken bu kurumların neden denetlenmediğini sorguluyor. Fiyatların şişirildiği iddiasında bulunan vatandaşlar devletin ilgili kurumunu göreve davet ederek bir zarfın 10 TL’ye gönderilmesine bir anlam veremediklerini, firmaların rekabet etme yerine ağız birliği yaparak fiyat dengesi sağladıklarını söylediler.

  Özellikle otobüslerdeki kargo taşımacılığı yasaklandıktan sonra tüm kargo şirketleri fiyatlarını inanılmaz fiyatlara çekti. Bu yasak kargo firmalarına yararken fırsattan iyi yararlanan firmalar vatandaşı pişman ediyor.

  Kargo firmalarının da denetlenmesini isteyen vatandaşlar; “Otobüs firmaları eskiden kargo görevi görüyordu ancak bu yasaklandı. Bundan iyi yararlanan kargo firmaları fiyatlarını yukarıya çektikçe çektiler. El insaf diyoruz. 300 gram ağırlığı bile olmayan bir zarf veya dosya 10 TL’ye gönderilir mi? Allah bizi bunlara mecbur etmesin ama mecbur kalıyoruz. Memlekette internet kafeler denetlenirken, fırınlar denetlenirken, lokantalar denetlenirken kargo firmaları neden denetlenmiyor? Bu firmalar kafalarına göre belirledikleri fiyatları uyguluyor. Şişirilmiş fiyatlara itiraz ettiğimiz zaman bize müşteri hizmetlerini arayın bizim yapacağımız bir şey yok diyorlar ancak onlarda sorunun çözülmesine yönelik bir şey yapmıyor. Birçok esnaf gibi kargolarda denetlensin. Onların diğer esnaflardan ne farkı var?” dediler.

  Kargo firmalarından muzdarip olan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir esnaf ise; “İşim icabı sürekli kargolarla çalışmak zorundayım. Çünkü parça siparişi veriyoruz. Bazen kargoyla getirtmek yerine biz gidip yerinden alsak daha ucuza gelir diye düşünüyorum. Fiyat farklılıkları oluyor. Bir yandan da kargo şirketlerinin tuttura bildiklerine fiyat biçmesi ebatlı yüklerde desimetre küp üzerinden hesap yapılırken ağır yüklerden kilo üzerinden yapılıyor ama sormazsanız veya ilgilenmezseniz kantarları ve hacimleri iki katı kadar büyüye biliyor. Fiyatlar vatandaşı mağdur etmeyecek seviyeye indirilsin ve para vatandaşın cebinde kalsın. Firmalarda vatandaşı düşünerek fiyatlarını belirlesinler” dediler.

   

   

  kargo

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz