Kamp Dışında Yaşayan Suriyeli Çocuklara Eğitim

  0
  65

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Çocuk Hakları Daire Başkanlığı ve UNİCEF tarafından düzenlenen “Kamp Dışında Yaşayan Suriyeli Çocukların Çocuk Hakları Komiteleri Aracılığıyla Topluma Entegrasyonu” kapsamında düzenlenen eğitici eğitimlerinin dördüncü toplantısı İzmir İlinde gerçekleştirildi.

  İlimizden Toplantıya Çocuk Hakları Yetişkin Koordinatörü Zeynel Abidin Şenlik ve Komite üyesi İki Türk Çocuk Temsilci ile Komite Misafir Üyesi İki Suriyeli Çocuk Temsilci katıldı.

  Açılışta konuşan Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hakları Daire Başkanı Bayram İnce, proje kapsamında verilen akran eğitimi ile Suriyeli çocukların sosyal uyum problemlerini en aza indirmeyi amaçladıklarını söyledi. Toplumdaki mevcut risk ve kaynaklarla ilgili farkındalık kazandırmayı da hedeflediklerini belirten İnce, yapılan çalışmalarla  iki kültür arasında karşılıklı anlayış ve hoşgörünün geliştirilebileceğini ifade etti.

  Eğitim ile ilgili bir açıklamada bulunan yetişkin koordinatörü Zeynel Abidin Şenlik “Eğitimin çocuklarımız açısından oldukça verimli geçtiğini belirtti. Daha önce Ankara,Mardin ve Mersin İllerinde gerçekleştirilen eğitimlerin ardından dördüncüsü İzmir İlinde yapıldı.Bu eğitimler sonunda çocuklarımızın Kamp Dışında Yaşayan Suriyeli Çocuklarımızın Topluma Entegrasyonu ve Suriyeli Misafirlerimizin Çocuk Hakları Komiteleri aracılığıyla Çocuk Haklarını öğrenmeleri amaçlanmaktadır.Eğitimlerini tamamlayan Eğitimcilerimiz iler ki günlerde Suriyeli Çocuklar ile Çocuk Hakları Komitelerine üye olan Türk çocuklarımıza eğitimler vererek burada öğrendikleri bilgileri onlarla paylaşacaklardır.”dedi.

  Toplantıya 10 ilden yaklaşık yetmiş yetişkin ve çocuk temsilcinin katılımıyla düzenlendiğini belirtti.

  BHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz