Kahta’ya Osmanlı Mimarili Cami

  0
  62

  Kahta ilçesinde Osmanlı Mimarisi ile inşa edilen ve Adıyaman’ın en büyük camisi olan Ehli Beyt Camisinin inşaat çalışmaları devam ediyor.

  Kahta Ehli-Beyt Cami Yapma ve Yaşatma Derneğinin  organizasyonu ve hayırsever vatandaşların desteği ile yapılan caminin kaba inşaatı bitti. İnşaatına 3 yıl önce başlanan caminin bu yıl ibadete açılması için çalışmalar yoğunlaştırıldı.  İstanbul’daki Sultanahmet Camisinin benzeri  olan camide 700 metrekare kapalı ibadet alan  bulunuyor. Çift minareli olan camide 4 kubbe, 4 yarımay kubbe, 1 ana kubbe ayrıca salonda 5 kubbe olmak üzere toplam 14 kubbe bulunuyor.

  Kahta Ehli- Beyt Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Salih Balçi, şu ana kadar parasal manada bir sıkıntı çekmediklerinin altını çizerek, şu açıklamayı yaptı:

   

  “Adıyaman’ın en büyük camisini yapıyoruz. 3 yıl önce başlattığımız inşaat devam ediyor. Kaba inşaatımız bitti. Caminin bodrum katı düğün salonu olarak hizmet  verecek. Buradan gelecek gelirle caminin  çeşitli masrafları karşılanacak. Camini bodrum katında yeterince bay ve bayan tuvaletleri ve abdest alma yerleri yapıldı. Caminin yan tarafına da Kuran Kursu için binası yapıldı. Cami bittiğinde ziyarete gelenler kendilerini Sultanahmet Camisinde hissedecekler “

  Kaba inşaatın bitiminden sonra inşaatın ince işlerine başlandığını belirten dernek başkanı Balçi, camiye hayır yapmak isteyenlerin 0532 301 39 04 numaralı telefon ile kendilerine ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz