Kahta’da Esnaf Kan Ağlıyor

  0
  117

  Bölgedeki olaylar ve piyasadaki durgunluk nedeni ile zor günler yaşayan Kahta esnafı kan ağlıyor.
  Suriye’deki olaylar ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki çatışmalar nedeni ile yerli ve yabancı turistlerin bıçak gibi kesilmesi Kahta esnafını zora soktu.

  Her yıl bu mevsimde güzel iş yapan esnaflar, bu yıl işçi paralarını ödeyemez duruma geldi.

  Turizmdeki olumsuzluğa piyasanın durgunluğu da eklenince Kahta esnafının gün geçtikçe zararına çalışıyor. Geleceğin umuduyla zararına çalışan esnaflar, hergün bir diğer güne rağmen daha fazla zarar edince ne yapacağının şokunu yaşyor.
  Kahta Esnaflarından Ekrem Altıntaş, yaptığı açıklamada, Şubat ayından bu yana zararına çalıştıklarını ve ancak birkaç ay daha dayanabileceklerini ifade etti.

  -PİYASA HİÇBİR DÖNEM BU KADAR KÖTÜ OLMADI

  Piyasanın çok kötü olduğuna işaret eden Altıntaş, şöyle konuştu:

  “Yıllardır Kahta’da esnaflık yapıyorum. Piyasa hiçbir zaman böyle kötü olmadı. Dün, geçen ayın gelir ve giderlerini hesapladığımızda bir ayda 7 bin lira içeri gittiğimiz ortaya çıktı. Her yıl bu mevsimde yerli ve yabancı turist kaynardı. Bu yıl ne gelen var, ne de giden var. Sabah işyerimizi açıyoruz, akşama kadar birkaç müşteri ile akşam kapılarımızı kilitleyip eve gidiyoruz. İşyerimizde 10 kişi çalışıyor. Müşteri olsa da olmasa da aybaşında maaş ödemek zorundayız. Elektrik, su parası, vergi, kira derken her ay zarardayız. Böyle devam ederse dayanacak gücümüz kalmayacak ve işyerimizi kapatmak zorunda kalacağız”

  -HER AY 20 BİN LİRA ZARAR EDİYORUZ
  Kahta’da 32 yıldan bu yana Turizm İşletmeciliği yapan Abdulkadir Özbek ise her ay yaklaşık 20 bin lira zarar ettiklerinin altını çizerek, şöyle konuştu:

  “İş hayatımın en kötü yılını yaşıyorum. Yaşanan olaylar nedeni ile bütün yerli ve yabancı turist gruplarımızın rezerveleri iptal oldu. Her yıl bu mevsimde doluluk oranında tavan yapan otelimiz Şubat Ayından bu yana bomboş. Bizde durum şöyledir: Otel dolu da olsa, boş da olsa masraf yaklaşık olarak aynıdır. Çünkü hiç müşterimiz olmasa da klimamız çalışır, elektriğimiz yanar, havuzumuz ilaçlanır, işçilerin maaşı haliyle ödenir. Bu hesaplamayı yaptığımızda her ay yaklaşık olarak 20 bin lira zarar ediyoruz. Otelde 20 kişi çalıştırıyorduk, 10 kişi otelin iş yapmadığını görünce işi bırakıp başka yerlerde çalışmaya gitti. Oteli kapatsak bir türlü, çalıştırsak zarar ediyor. Ne yapacağımıza bir türlü karar veremiyoruz. Kahtalı her esnaf gibi biz de çok zor günler geçiriyoruz”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz