Kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Yürüdü

  0
  87

  Adıyaman Kadın Yaşam Derneği tarafından düzenlenen etkinlikle kadınlar yürüyüş yaptı.
  Adıyaman Kadın Yaşam Derneği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle dernek binasından başlayarak Demokrasi Parkı’na kadar yürüdü. Gerçekleşen yürüyüşe tüm kadın STK’ları ve kadınlar katıldı.
  Demokrasi Parkı’nda basın açıklaması yapan Kadın Yaşam Derneği Şube Başkanı Semra Karadağ, “Kadınların birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart, savaşa, şiddete, zorbalığa ve sömürgeye karşı kadın mücadelesinin tarihidir. Bu tarih barış ve özgürlüğün sembolüdür. Ev emekçisi kadınların emekleri yok sayılmakta, mevsimlik tarım işçilerinin sorunları görmezlikten gelmektedir. Tarım işçilerinin gidiş gelişlerinde yaşanan katliam gibi trafik kazalarının kader olarak görülmektedir. Her yerde kadınlar ucuz iş gücü olarak görülmekte, işten çıkarılmalarda öncelik kadınlara uygulanmaktadır.
  Eril egemen sistemin bir sonucu olarak yaşamın her alanında ötekileştirilen biz kadınlar, yönetim ve siyaset mekanizmasından da uzaklaştırılmışız. Parlamento’da, yerel yönetimlerde ve kamu kurumlarında yönetici konumundaki kadın sayısı, dışlanmışlığın somut sonucudur. Biz kadınlar siyasetin demokratikleşmesi ve katılımcı hale getirilmesi, yolsuzlukların ve hırsızlıkların önlenmesi için yaklaşan yerel seçimlerde de kadın rengimizi katmak için mücadele edeceğiz” dedi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz