Kadın Dostu Kentler Projesi Toplantısı Yapıldı

  0
  54

  İçişleri Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)’nın ortaklığında 12 ilde yürütülen ve Adıyaman’ında içinde yer aldığı Kadın Dostu Kentler Projesi 2014 yılı ilk toplantısı Valilik Seminer Salonunda  düzenlendi.

  Düzenlenen toplantıya Vali Mahmut Demirtaş, Vali Yardımcısı Yunus Emre Altıner, Kadın Dostu Kentler Projesi Adıyaman İl Koordinatörü Sevgi Binbir, ilgili  kamu kurum ve kuruluşların amirleri ile  STK temsilcileri katıldı.

  Toplantıda, Kadın Dostu Kentler Projesi Adıyaman İl Koordinatörü Sevgi Binbir tarafından  proje ile ilgili bir sunum yapıldı. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve İsveç İşbirliği Kalkınma Ajansının Kadın Dostu Kentler Projesinin ortakları arasında yer aldığını belirten Proje Koordinatörü Binbir, “Bu projenin amacı yerel düzeyde kadın-erkek eşitliğinin güçlendirilmesidir. Kadın ve çocuklarının ihtiyaçlarına yönelik yerel hizmetlerin geliştirilmesi ve kadınların yerel karar mekanizmaları ve süreçlerine katılması ise projenin hedefleri arasında yer almaktadır”dedi.

  Yerel Eşitlik Eylem Planı Koordinatörü Gülhan Demirkol ise toplantıda bir sunum yaparak, “tüm kurumların projenin uygulama ve faaliyet alanları olan “Kadın ve Sağlık, Kadının İstihdama Katılımı, Kadının Yönetime Katılımı, Kadın ve Eğitim, Kadının Kentsel Hizmetlerden Faydalanması, Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi” alt başlıkları ile ilgili bilgi verdi.

  Toplantıda konuşan Vali Mahmut Demirtaş ise, Kadın Dostu Kentler Projesini önemsediklerini belirterek, “bu projenin ilimizde başarılı bir şekilde yürütülmesi amacıyla Valilik olarak her türlü desteği vereceğiz. Şiddete mağdur olan genç kadın ve kızlarımız için Adıyaman’da yeni bir Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi (BSRM) merkezi yapıyoruz. Yapacağımız bu binayı üç ay içerisinde bitirmeyi hedefliyoruz. Şu anda inşaat çalışmaları seri bir şekilde devam ediyor. Kadın-erkek eşitliğinde eğitim çok önemlidir. Bu bilincin sadece kadınlara değil erkeklere de anlatılması gerekmektedir. Bu tür toplantı ve programlar düzenleyerek, halkımızla ve kurumlarımızla birlikte bunları aşacağımıza inanıyorum”dedi.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz