Jeoloji Mühendisi Yaşar: Depremle Yaşamak Zorundayız

  0
  443

  Jeoloji Mühendisi Sedat Yaşar, önceki gece merkez üssü Adıyaman olan 3.6 şiddetindeki depremin ardından yaptığı değerlendirmede, depremle yaşamayı öğrenmemiz gerektiğini söyledi.
  Jeoloji Mühendisi Sedat Yaşar, bu tür küçük ve orta şiddetteki depremlerin fay hattındaki enerjiyi boşalttığını ve büyük bir depremin öncüsü olma ihtimalinin düşük olduğunu kaydetti.
  Ülkemizin yüzde 92’sinin deprem bölgesinde olduğunu ifade eden Sedat Yaşar, “Gerek ülkemiz, gerekse ilimiz depremle yaşamayı öğrenmek zorunda. Deprem ülkemizin bir gerçeği, şehrimizin de bir gerçeğidir. Zaman zaman bu tür orta şiddette sarsıntıların olması olumlu olarak karşılanabilir. Bunlar fay hattında biriken enerjinin boşalmasına neden olabilir. Zaten deprem fay hattında biriken enerjilerin açığa çıkmasıyla meydana gelir. Küçük şiddetli olan depremler bu fay hattındaki enerjileri azalttığı için büyük depremleri çoğu zaman önler. Tabi bunun aksi durumlarda söz konusu olabilir. Küçük kırıklar büyük depremin tetikçisi de olabilir ancak bu ihtimal çok düşüktür. Deprem bölgesinde olmamız dolayısıyla her an hazırlıklı olmalıyız. Alabileceğimiz en iyi tedbir, binaları deprem yönetmenliklerine göre yapılmalıdır. Kaçak yapılaşmadan kaçınılması, binaların ruhsatlandırılması gerekir” dedi.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz