Jeoloji Mühendisi Kıymaz ” Çürük Binalarda Oturmayın”

0
1057

Elazığ merkezli 6.8 şiddetindeki depremden sonra açıklamada bulunan Jeoloji mühendisi Mustafa Cihat Kıymaz ” Diri fayların olduğu ülkemizde deprem konusunda maalesef sınıfta kaldık” dedi.

Kıymaz ‘.. Doğu Anadolu Fay hattında Elazığ merkezli deprem Malatya, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Şanlıurfa gibi birçok ilde hissedilirken, fay üzerinde bulunan tüm illerde riskin devam ettiğini söyleyerek şöyle devam etti; tarih boyunca bölgede depremler olmuştur. Bölgede Doğu Anadolu Fay (DAF) hattı mevcut ve depremden her an söz etmemiz gayet normal. Bu deprem hareketliliği Gölbaşı-Pazarcık fay hattını hareketlendirebilir bu bölgede yapılaşmaya dikkat edilmeli ve depreme hazırlıklı olunmalı.

Elâzığ’da meydana gelen deprem karakter olarak bölgenin fay hattına uygun bir deprem. Gerçekleşen depreme baktığımızda yaklaşık 50 km2 alana etki etmiştir, ama sonrasında gerçekleşen artçı depremlerle bu alan 80 km2 alanı bulmuştur.

Artçı depremler bu depremden sonra bir kaç gün daha olması muhtemeldir. Depremin bilimsel olarak zaman açısından bilinmesi pek mümkün değil, fakat bölgede başlayan aktif tektonik hareketler sonrasında depreme hazır mıyız yoksa değil miyiz kısmıyla ilgilenmek daha doğru olur.

VATANDAŞLAR ÇÜRÜK BİNALARDA OTURMASINLAR

 Vatandaşların kırık, çatlak, deforme olmuş binalara girmesi kesinlikle doğru olmayacaktır. Belirli bir süre boyunca tedbir alıp, devletin resmi kaynaklarından bilgiler alıp, her an deprem olacakmış gibi teyakkuzda beklemek şuan için en doğrusu.

Bölgede kırılan fay hattından sonra bir enerji boşalımından söz etsek bile, fayın belirli bölgelerinde tekrardan başka depremleri tetikleyebilir. Özellikle uzun bir zaman sonra Gölbaşı-Pazarcık segmentinde oluşan ufak da olsa tektonik hareketler ilerleyen zamanlarda burada bir depremin habercisi olabilir.

BİNALARIMIZ KESİNLİKLE DEPREME DAYANIKLI OLMASI LAZIM

 Coğrafya olarak deprem coğrafyasında olmamızdan dolayı depremle yaşamaya alışmamız, depreme en iyi şekilde hazırlanmamız ve toplum olarak bilinçlenmemiz gerekiyor.

Oturduğumuz binaların kesinlikle depreme dayanıklı olması gerekiyor. Alınan en küçük önlem bile büyük felaketleri engelleyebilir.

Depremde yaşamını yitiren vatandaşlara Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Güzel ülkemize de geçmiş olsun diliyorum. ‘dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz