İzne Gelen Askerin Organları 5 Kişide Hayat Bulacak

  0
  88

  Adıyaman’da, geçirdiği trafik kazasının ardından yoğun bakım servisine yatırılan 24 yaşındaki Vedat Yıldırım’ın organları 5 kişide hayat bulacak.

  Kahta ilçesinde 21 Mart’ta bir kişinin öldüğü trafik kazasında ağır yaralanan Yıldırım’ın tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşti.

  Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Doğan, yaptığı açıklamada, “Vedat Yıldırım 24 yaşında bir kardeşimiz 9 gün önce vatani görevinden askerlik izniyle Adıyaman’a geldi geçirdiği trafik kazası sonrası kafa tranvası sonrası hastanemizde yoğun bakıma yatırıldı. Yapılan tüm müdahalelere rağmen genel durumunda düzelme olmadı. Ailesi ile görüştük, organ bağışı için onay aldıktan sonra bugün Ankara’dan ve Malatya’dan gelen ekipler tarafından kalbi, karaciğeri, böbrekleri ve korneasını başka hastalara şifa olmak üzere organları alındı” dedi.

  “Vedat kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı diliyorum” diyen Doğan,  ülkemizde yaklaşık 25 bin hastanın organ bağışı beklediğine dikkat çekti.

  Her yıl 500 ile 2 bin arasında kişinin organ beklerken hayatını kaybettiğini aktaran Doğan, “İnsan olmanın toplumsal dayanışmanın en üst noktasını temsil eden örnek bir davranıştı Yıldırım ailesinin yaptığı. Ben kendilerine teşekkür ediyorum, dinimizde de bir insanı yaşatan tüm insanlığı yaşatmış gibidir. Ben kendilerine sabır diliyorum. Organları Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden bir ekip geldi özel uçak ile Ankara’ya götürüyorlar. Malatya’dan gelen ekip karaciğer ve böbreklerini Malatya’ya götürecek,  karaciğer ve böbreklerinden biri Malatya’da iki hastaya şifa olacak. İnşallah böbreklerinden biri Diyarbakır’a gidecek, korneası Malatya’da bir hastaya nakledilecek” diye konuştu.

  Baba Şevket Yıldırım da oğlunun organlarının başka insanlara hayat vereceği için bu kararı aldıklarını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

  “Allah kimseye evlat acısı vermesin. İnşallah organları kendisi gibi gençlere hayat bulur. Onlara kapım açıktır, beklerim. Çocuğumun organı ile bir insanın yaşadığını görmek beni bahtiyar eder. Oğlum vatani görevini Sivas’ta yapıyordu ve yıllık izne geldi”

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz