İslami Dayanışma Platformundan Suriye’ye Bir Tır Un Gönderildi

  0
  78

  Besni ilçesinde geçtiğimiz haftalarda kurulan İslami Dayanışma Platformu, düzenlediği Un Kampanyası çerçevesinde topladığı yardımları Suriye’deki Müslümanlara gönderdi.

  Sivil Toplum Kuruluşları tarafından kurulan İslami Dayanışma Platformu Besni Mehmet Erdemoğlu Parkı önünde basın açıklaması düzenleyerek, düzenlediği Un Kampanyası çerçevesinde 24. Yardım TIR’ını da Suriye’de ki Müslümanlara gönderdi.

  Basın açıklamasına Besni Belediye Başkanı İbrahim Öztürk ve İslami Dayanışma platformu gönüllüleri katıldı.
  Platform adına basın açıklamasını yapan İslami Dayanışma Platformu Başkanı Mahmut Akdoğan, “Suriye’de 5 yıldan beri devam eden saldırılarda yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Milyonlarca Suriyeli mülteci konumuna düştü. Dünya ülkelerinin umursamadığı bu insanlık dramında şehirler haritadan silinmeye başladı. Maalesef Suriye’de varil bombalarının parçaladığı çocuklara da soğuktan tir tir titreyen çocuklara da şahidiz. Rahat evlerinde oturan insanlara ve konformist hayatlara da şahidiz. Her şey gözümüzün önünde oluyor. Bu zulmü kanıksamak, duyarsızlaşmak, görmezden gelmek, kendisinden başkasını düşünmemek değil bir Müslüman’ın insanım diyen hiçbir kimsenin sergileyeceği davranış olamaz. Bunun içindir ki Peygamber Efendimiz (s.a.v) müminleri, “Bir cesedin azasına” benzetmiştir” dedi.

  Akdoğan, şöyle devam etti:

  “Kardeş olmak, bir olmak, ümmet olmak yüreğiyle tüm sınırları aşıp en uzak memleketleri yakında hissetmektir. Kardeş olmak, koynundaki bir aylık bebeği katledilen annenin feryadını en acı şekliyle yüreğinde hissetmektir.  Zalim yalnızca zulmeden değildir. Rahat koltuklarından kalkmayanlar, zulmü görmezden gelenler, bu zulmü umursamayanlar da zalimdir. Hem Esed rejimi hem de Rusya fırınları, hastaneleri vuruyor. Tedavi olmak için hastanelere giden çocuklar, kadınlar, yaşlılar bombalarla öldürülüyor. Dünya zalimleri, bugün İslam Dünyasının her yanına saldırıyor. Onlar yıksa da biz inatla inşa edeceğiz. Bakalım sonunda kim kazanacak. Elbet akıbet muttakilerin olacaktır. Daha dün haberlerde aralarında çocuklarında bulunduğu 18 mültecinin boğulduğunu gördük. Evlatlarımız çocuk da o yavrular çocuk değil mi? Maddi durumumuz ne olursa olsun, bir toplumda bereketin artmasını istiyorsak muhtaca ve mazluma destek olmalıyız. Allah bizi varlıkla da yoklukla da imtihan edebilir. Varlık imtihanını kaybedenlerden değil, üzerimize düşeni yapanlardan olalım. Platform olarak ilçemizde, “Suriye’ye Un Kampanyası” olarak başlattığımız hayır yarışı bugün meyveye durdu. Bir TIR dolusu unu günde 600 bin ekmek çıkarma kapasiteli Kilis’te ki İHH Ekmek Fabrikasına sizlerin fiili ve kavli duasıyla ulaştırmak için bugün burada toplandık. Yardımlarınız Besni’den Kilis’e oradan da İHH aracılığıyla Suriye’nin Azez Bölgesindeki Türkmenlere ve Suriyeli kardeşlerimize ulaştırılacaktır. Suriye’de ekmek üretimi duracak seviyeye gelmiş durumda. Suriye’nin kimi bölgelerinde ekmeğin tanesi bin 300 Suriye lirasına çıkmıştır. Bu Türk parasıyla 17 liraya denk gelmektedir. Açlık ve kıtlık Suriye’de baş göstermiştir. Sizlerin yardım ve duasıyla yola çıkacak bu TIR bir nebze bile olsa o kardeşlerimizin derdine derman olacaktır.
  Bu kampanyamıza desteklerinden dolayı hayırda yarışan siz değerli Besni halkına teşekkür ederim. Allah hepinizden razı olsun.”

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz