IŞİD’e Katılan Gençlerin Anneleri Konuştu

  0
  90

  IŞİD’e Katılan Gençlerin Anneleri Konuştu
  Adıyaman’daki IŞİD yapılanmasıyla ilgili yapılan incelemelerden sonra canlı bomba eylemcisi olabilecek 16 kişilik bir liste tüm kentlere dağıtılırken, kayıp olanların aileleri çocuklarının bulunmasını istediler.

  Liste de yer alan 22 yaşındaki Hacı Yusuf Kızılbay ve 20 yaşındaki Mehmet Işık’ın anneleri Zarife Kızılbay ve Şeriban İşik açıklama yaparak çocuklarını geri istediklerini belirtti.
  7 çocuklu Kızılbay ailesinin çocuğu Hacı Yusuf Kızılbay, İŞİD’e katılmadan önce Antalya’da bir işte çalıştığı öğrenildi.
  Daha sonra evine dönen Kızılbay, arkadaşı Mehmet İşik ile bir müddet namaz ve Kuran’ı kerim öğrenmeye başladı.
  Kızılbay ve Işık Suruç’taki canlı bomba olayı gerçekleştiren Abdurrahman Alagöz ile tanışarak, iddiaya göre İŞİD’e katıldılar.
  Çocuklarından haber alamayan aileler Emniyet Müdürlüğü’ne birkaç kez kayıp başvurusunda bulunduklarını belirtirler.
  Anne Zarife Kızılbay ve Şeriban İşik, herhangi bir olumlu cevap alamadıklarını söylediler.
  Çocuklarının biran önce bulunmasını isteyen anneler, herhangi bir canın yanmadan biran önce yetkililerin duruma el atmasını talep ettiler.
  Anne Şeriban İşik, en son oğlu Mehmet İşik’in bir ay önce evi aradığını ve hakkını helal etmesini istediğini söyledi.-

  – SON ARAMASINDA ‘HAKKINI HELAL ET’ DEDİ

  Göz yaşları içinde çocuğunu geri gelmesini isteyen İşik, “İnternete canlı bomba yazmışlar. Şıh Abdurrahman’ı nasıl yaptılarsa, bunları da öyle yapacaklar, sıra ile acımasızlar. Eve gelip 5 ay 5 gün kaldı sonra geri gitti. 1 ay önce aradı. İlk gittiğinde bize ‘Suriye’deyim, yardım ediyorum’ dedi. Aç olan fakirlere yardım ediyoruz. Son aradığında da ‘hakkını helal et’ dedi. Emniyete başvurduk yakalayıp ceza evine katsınlar, onlarda ‘bir şey yapamayız’ dediler. Ben dedim Şıh Abdurrahman gibi yapsın, sonra yakalarsınız. Şıh Abdurrahman gibi yapsa nerde yakalanacak artık bir anlamı kalmaz. Yetkililer bir şey yapmazsa ‘eve getiririz’ dediler. Bende şikayetçiyim dedim, bir şey yapsın, yapmasın ceza evine atın dedim. Kimsenin canı yanmasın, kimseye düşman olmak istemiyoruz” diye konuştu.

  -ŞIH ABDURRAHMAN İLE BİR YERE GİTTİLER, ORADAN SONRA OLDU
  Anne İşik, oğlunun kaderinin Şıh Abdurrahman Alagöz ile değiştiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:
  “Şıh Abdurrahman ile bir yere gittiler, ondan sonra olan oldu. Allah pişmanlık versin. Dönmesinin bekliyorum. Cumhurbaşkanımızdan destek istiyorum. Çocuklarımızı getirsin. Birlik istiyorum. Çocuğumu istiyorum. Başbakan çocuğu böyle olsaydı şimdiye bulmamış mıydı? Bizimki ciğer değil mi ? Biz ana değil miyiz ? Bizde koltuğumuzun altında istiyoruz. Sınırdan geçerken 50 TL, 25 TL veriyorlarmış”

  – 50 TL’YE SINIRDAN GEÇİYORLARMIŞ
  Anne Zerife Kızılbay ise “ Bizim ki Antalya’daydı. Antalya’dan geldi, Mehmet bu yola koydu onu. Bir yıldır kendisini görmemişim. Emniyete başvurduk. ‘Gelmeyeceğim’ dedi. Antalya’dan geldi. ‘Mehmet’in yanına gideceğim’ dedi. ‘Birlikte Kuran’ı öğreneceğim’ dedi. Daha sonra kayboldu. Devlet bunların gittiğini biliyordu. Kendisi geldiğinde söyledi, biz 50 TL karşılığında sınırı geçiyoruz. Bayramdan sonra gitti, gelmedi” şeklinde konuştu.

  PHA

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz