İş Adamlarından Demokrasiye Müdahale!

  0
  547
  Adıyaman’da hayat durdu… Şehrin her köşesinde varsa yoksa 5 ay sonra yapılacak olan yerel seçimler konusu gündemde.

  Her seçimde olduğu gibi Mart 2014’te gerçekleştirilmesi planlanan yerel seçimde de Belediye Başkanlığı aday adaylarının en çok ilgi gösterdiği parti Ak Parti oldu.

  CHP’ye fazla bir aday adaylığı müracaatında bulunmadı ve beklide bundan dolayıdır ki parti adayını erken açıkladı ve 2014’teki seçime Zeynal Bakır’la girmeye karar verdi.

  MHP’de ise sessizlik sürüyor. Yerel seçimler öncesi Genel Merkezle yaşadığı problemlerden dolayı il teşkilatı feshedildi. Bu olay MHP içerisindeki hesaplaşmanın dışa vurmasıdır bana göre.

  Yukarıda da ifade ettiğim gibi aday adaylarının fazlalığında dolayı en hareketli parti Ak Parti. 20 aday adayının başkanlık için başvurduğu partide aday açıklanana kadar gündemin çok yoğun olacağı kesin.

  Yerel seçim yaklaştıkça neredeyse her gün ilin dört bir köşesinde toplantılar düzenleniyor.

  Bu toplantıların en ilginci ise geçtiğimiz günlerde Bozdoğan Otelde iş adamlarının bir araya gelmesiyle yapılan toplantı oldu.

  Bozdoğan Otelinde önce ki gece zengin birkaç işadamının önceliğinde bir araya gelen işadamlarımız, ilin geleceği hakkında görüş alışverişinde bulunmuşlar.

  Toplantıyı tertipleyen ünlü işadamımız, Adıyaman’ın sorun ve problemlerinin konuşulacağını söylemiş. Davet edilen iş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşlarını Başkanları da doğal olarak sanayicinin sorunlarının konuşulacağını tahmin etmişler.

  Toplantıya iş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşlarını Başkanları olmak üzere yaklaşık 25 kişi katılmış.

  Toplantı başladıktan sonra çok geçmeden toplantının ne için yapıldığı ortaya çıkmış.

  Adıyaman’da tek gündem maddesi olan yerel seçimler, iş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşlarını Başkanlarında gündemi oluşturuyormuş.

  Uzun uzadıya konuşmuşlar… Belediye Başkanı kim olmalı? Kimi desteklemeliyiz?

  Daha önce Belediye Başkanlığı yapmış olanlara pek sıcak bakmamışlar toplantıda bulunanlardan bazıları.

  Toplantıda bulunanlar belirlenecek 3 ismi imza altına alarak milletvekilleri vasıtasıyla Başbakana iletilmesine karar verilmişler.

  İş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları birkaç gün sonra geniş katılımlı bir toplantı yapılması yönünde kararı almışlar.

  Buraya kadar her şey hoş, güzel ancak garip olan şu ki; iş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşlarını Başkanları ilde belki de ilk defa bir araya geliyorlar.

  Şimdiye kadar hiçbir yerde, hiçbir problem ve sorun için bir araya gelemeyen işadamlarımız, Belediye Başkanlığı seçimleri öncesi bir araya gelip aday belirleme gibi tahlisiz bir çalışmaya girmeleri toplumda hoş karşılanmadı.

  Bugüne kadar Adıyaman’ın sorun ve problemlerini dile getirmekten çekinen, Adıyaman’ı vazgeçtik, iş adamlarının kendi sorunlarını ve sıkıntılarını bile dile getirmediği bir yerde “şu başkan olsun, bunlar başkan olamaz, üç isim belirleyelim“ gibi konuşmalar asla kabul edilir bir durum değildir.

  Teşvikte 5. bölgede sürünen Adıyaman için bir tek kelime söyleyemeyen, fabrikalarını Batman’a Ş.Urfa’ya taşıyan veya aldığı işi Batman’da daha ucuz diye yaptıran iş adamlarımız bu haksızlık karşısında tek kelime bile edemezken bugün demokratik olmayan bir davranış içine girmeleri şık olmamıştır.

  Bugüne kadar “Adıyaman” için bir araya gelemeyen; okul, cami, hastane, sağlık ocağı gibi hayır işlerinde pek fazla göremediğimiz, okul yapmak için başlatılan kampanyalara kamuoyunda söz vermesine rağmen bu sözü bile tutmayan bazı iş adamlarımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Başkanları, kim belediye başkanı olsun diye toplantı düzenliyor.

  Bu isimlerin, “Adıyaman Sevdası” adı altında bir araya gelmeleri çok ilginç bir zamana denk geldi.

  Bu toplantıdan anlaşılacağı gibi, işadamlarımız ve STK başkanlarımız ne CHP’ye ne de bir başka partinin adayına bu yerel seçimde şans tanımıyor. Eğer tanımış olsalardı
  Böyle bir toplantıyı gerçekleştirip, belirledikleri ismi milletvekilleri vasıtasıyla başbakana gönderme gayreti içerisinde olmazlardı.

  Bu işler iş adamları ve Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarının işi değil, onlara ve bizlere düşen centilmence bir yarış olmasını dilemek ve Adıyaman için hayırlı işlere imza atacak birinin o koltuğa oturmasın temenni etmektir.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz