Iraklı Öğrenciler Adıyamanlıları Coşturdu

  0
  66

  SEMA-DER’in ev sahipliğinde düzenlenen ‘Anadolu ve Mezopotamya Kardeş Kültürler Şenliği’ Adıyaman programında, Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Türkmence şarkı, şiir, halk oyunları ve özel beceri gösterileri davetlilere unutulmaz bir gün yaşattı.

  Düzenlenen etkinliğe ASGİAD Başkanı Fatih Bilgiç, MHP Belediye Başkan Adayı Mehmet Erdem, CHP Belediye Başkan Adayı Zeynal Bakır ve binlerce davetli katıldı.

  Fezalar Eğitim Kurumları ile SEMA-DER’in ortaklaşa düzenlemiş olduğu programın birini de Adıyaman’da gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade eden ASGİAD Başkanı Fatah Bigilçi; “Hepinizin malumu olduğu üzere, gönlünde sevgi taşıyan, kalbinde aşk, muhabbet besleyen insanlar 1990’lı yılların başlarından itibaren gönül verdikleri, sevdikleri, onun çizmiş olduğu hedefler doğrultusunda hareket etmeyi kendisine gaye edinen bir takım yiğit insanlar dünyanın dört bir tarafına açıldılar. Ve bu insanlar gittikleri yerlerde bize namus lazım değil anlayışı içerisinde, sevene, sövene dilsiz, dövene elsiz, gönül koyana da gönül anlayışı içerisinde çile ile, ızdırap ile hizmet etmeye kendilerine gaye edindiler. Gönüllerindeki güzellikleri gittikleri her yere, dünyanın dört bir yanına götürdüler. Bu ülkelerden birisi de komşu ülkemiz olan Irak’tı. 1994 yılında ilk bu okula giden bu gönül insanları hepimizin sevdiği, gönül verdiği o ağabeyler, ablalar gönüllerindeki o güzellikleri Irak halkı ile paylaştılar. Allah’a şükürler olsun ki gönülleriyle, sevgileriyle büyüttükleri nice öğrenciler yetişti. Bu öğrenci kardeşlerimiz içlerindeki sevgi, muhabbeti paylaşmak için bugün bizlerle birlikteler.  Onlara hoş geldiniz diyorum, teşekkür ediyorum. Şeref verdiler, onur verdiler. Dünyanın dört bir yanında hizmet eden, ağabeylerimizin, ablalarımızın ellerinden öpüyorum. Hepsine sevgi ve saygı duyuyoruz. Onlar şunu iyi bilsinler ki nerede olurlarsa olsunlar, dualarımızla ve bütün imkânlarımızla birlikte onların emirlerindeyiz. Bu vesileyle bugün bu güzel programın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve bizleri yalnız bırakmayan bütün davetlilerimize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

  Binlerce kişinin katıldığı programda okunan şiirler ve uzun havalar davetlileri oldukça duygulandırırken, birbirinden güzel şarkı ve türküler ise oldukça coşturdu.

  1994 yılından bu yana Irak’ta faaliyet gösteren Fezalar Eğitim Kurumları öğrencileri, 8-18 Mart tarihleri arasında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bir dizi konser vermek için Türkiye’ye geldiler. Türkiye programları çerçevesinde Pazar günü SEMA-DER’in ev sahipliğinde Adıyamanlılarla buluşan Iraklı öğrenciler muhteşem bir programa imza attılar.

  Anadolu ve Mezopotamya kültürlerinin kucaklaştığı program dolayısıyla Irak’ın Erbil, Süleymaniye, Kerkük, Duhok, Soran, Musul, Bağdat, Halepçe, Ramadi ve Basra şehirlerinden 80’i öğrenci 40’ı öğretmen toplam 120 misafir Adıyaman’a geldi.

  Adıyaman’da olmaktan son derece mutlu olduklarını ifade eden Anadolu ve Mezopotamya Kardeş Kültürler Şenliği’nin Program Sorumlusu ve Selahattin Eyyübi Orta Okulu Müdürü Hüseyin Akçay; “Irak’taki okul yöneticilerimizin ve öğrenci kardeşlerimizin selam ve sevgilerini buraya getirdik. Fezalar Eğitim kurumları öğrencileri gittikleri her yerde kardeşlik ve barış mesajları vermektedir. Bizleri Adıyaman’da en güzel şekilde ağırlayan ve bugün programımıza katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.Karde+ş K+-lt+-rler +Şenli¦şii (10) Karde+ş K+-lt+-rler +Şenli¦şii (12)

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz