İnşaat Yapı Malzemeleri, Mobilya ve Dekorasyon Fuarı Açıldı

  0
  63

  Adıyaman’da Medya Trend Organizasyonu ve Ticaret ve Sanayi Odası, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Valiliği ile KOSGEB İl Müdürlüğünün destekleriyle ilk defa yapılan fuar, görkemli bir şekilde açıldı.

   Kent merkezinde 19 – 22 Kasım tarihleri arasında devam edecek fuara Adıyaman’dan ve çevre illerden 65 işletme katılım sağladı.

  Fuarın açılışı nedeniyle biraraya gelen Adıyaman Protokolü halk oyunları ile karşılandı. Daha sonra Adıyaman Filarmoni Orkentrası katılımcılara müzik resitali sundu.

  Fuarın açılışında konuşan Organizatör Mustafa Gül, ““Bundan 6 ay önce hazırlıklarına başladığımız ve Ticaret ve Sanayi Odası, Belediyemizin ve Valiliğimizin destekleyerek gerçekleştirdiğimiz fuarımız, KOSGEB’in de denetlediği Adıyaman’ın ilk resmi fuarını düzenlemekten onur duyuyorum, mutluluk duyuyorum. Adıyaman’ımızın da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Birçok firmamız bundan önce fuara girmemişti. Şuanda büyük firmalarımızın tamamı fuar tecrübesi içinde. Bundan dolayı tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

  – FİRMALARIMIZI DESTEKLİYORUZ

  Firmaları desteklediklerini belirten KOSGEB Müdürü Şükrü Mısırlı ise “Fuarlar her zaman tanıtım amacındadırlar. Bu nedenle ülkemizde gün geçtikçe önem arz eden hale gelmiştir. KOSGEB olarak bizler işletmelerimizin ürün ve hizmetlerini en iyi şekilde tanıtabilmeleri amacıyla 5174 sayılı kanun ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından onaylanan fuarları destekliyoruz. Bu kapsamında gıdadan tekstile, mobilyadan inşaata, tıbbi cihazlardan elektronik sektörlere kadar tüm sektörlerin katılımına açık yüzlerce fuara KOSGEB olarak destek veriyoruz.  İşletmelerimiz bu fuarlara 50 metrekarelik stant alanlarıyla katılmaları halinde 3 yıllık program dahilinde 30 bin Türk lirasına kadar hibe desteklerinden yararlanabilmektedirler” diye konuştu.

  – DESTEKLEMELERİ BİZ VERİYORUZ, DOLANDIRICILARA KANMAYIN

  İş adamlarına bir dizi uyarıda bulunan Mısırlı, şunları kaydetti:

  “Bu noktada sizlere önemli bir hususu arz etmek istiyorum. Son günlerde ne yazık ki Adıyaman’da da örneklerine rastlıyoruz. KOSGEB’in ismini kullanarak ‘sizlere kredi çıkartacağız’, ‘desteklerden, hibelerden yararlandıracağız’ deyip asılsız, gerçek dışı beyanlarla, telefonlara gönderilen mesajlarla ne yazık ki vatandaşlarımızı, işletmelerimizi istismar eden kişi ve kuruluşlara rastlamaktayız. KOSGEP destek ve hizmetleri ücretsiz ve aracısız verilmektedir. Bu konuda başkanlığımız oldukça hassas davranmaktadır. Bizleri de müdürlükler olarak talimatlandırmaktadır. KOSGEP’in hiçbir danışmanlık şirketi ile hizmet sözleşmesi yoktur. KOSGEP’in girişimcilik eğitimleri ve destekleriyle ilgili ücret talep eden kişi ve kuruluşların mutlak suretle yargıya bildirilmesi gerekmektedir”

  -BU KADAR GÜZEL OLACAĞINA İNANMIYORDUM

  Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ise bu kadar güzel bir organizasyon olacağına ilk başta inanmadığını ifade ederrek, şöyle konuştu:

  “Değişen ve büyüyen bir ülkede aynı zamanda küresel kavramın hakim olduğu bir ortamda Adıyaman’ımızın da buna paralel bir şekilde kendini yenilemesi, bir takım aktivitelerin başarabilmemizin şart olduğunu gördük.  Ben 2009 yılında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olduğum günden bu yana 2 tane asli kurala çok önem verdim. Bunlardan bir tanesi Adıyaman’ın çevre illerle 81 ilimizden ve dünya ülkeleri ile rekabet etme gücünü arttırmaktı. Bunlardan birincisi Ticaret ve Sanayi Odasına yakışan ve katma değer üreten üyelerimize yakışan bir mekanın olması şart dedim. Allahın izniyle ve üyelerimizin katkısıyla bunu başardık. Arkasından bu Adıyaman’da bu üretimi yapan değerli üyelerimizin dünya pazarına açmak için bir fuar alanının elzem olduğunu gördüm. Kolları sıvadık, çık kıt imkanlarla yine Allahın izniyle, üyelerimizin katkılarıyla ve İpekyolu Kalkınma Ajansının büyük desteği ile burayı Adıyaman’a kazandırdık. Ben Medya Trend firmasına çok teşkkür ediyorum. Ben bu kadar yapacaklarına inanmıyordum. İnsan azminin elinden hiçbirşeyin kurtulmayacağını ben biliyordum. Bunun yanında karı koca eşi ile birlikte omuz omuza verdikleri zaman  demek ki üstesinden gelinmeyecek bir şey yoktur. Bu çerçevede başta Ayşe hanım ve Mustafa beyi birkez  daha tebrik ediyorum. Gerçekten 11 numara olmuş. Adıyaman’ımıza yakışan ilk resmi fuar açılışını tertiplemiş bulunmaktayız. Adıyaman’a ve bölgemize yakışan bir fuarın açılışını gerçekleştiriyoruz”

  – KALKINMANIN YOLU ÜRETİMDEN GEÇER

  Kalkınmanın yolunun üretimden geçtiğinin altını çizen Uslu, şöyle devam etti:

  “Belki biraz ulusal bazda temsil edemedik. Şuanda 60 tane firmamız buraya katıldı. Bölgedeki firmaların da katılımını biliyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçlerde bunu geleneksel hale getireceğiz. Adıyaman’ımızı hak ettiği yere getireceğiz. Kalkınmanın tek yolu vardır. Adıyaman’ın bir yere gelmesini istiyorsak çok üreteceğiz. Ürettiğimizi de dünyaya pazarlamamız lazım. Hep üreteceğiz. Bu ülkenin kalkınmasının tek yolu budur. Ürettiğimizi de dünyaya pazarlayacağız. Sadece üretmek bir şey değil. Bir şey ifade etmiyor. Hem üreteceğiz hem dünya pazarına açılacağız. İşte bunun yolu da bu tür fuarların tertiplenmesinden geçiyor. Bir ayağı daha var bunun Hem kendimiz fuar tertipleyeceğiz hem de uluslar arası fuara katılımı daha da yoğunlaştıracağız. Bu iki şeye çok önem vermemiz lazım. Ben inanıyorum ki bundan sonraki açılışlarımız da hem uluslararası katılımcıları sağlayacağız. Tabi bu da sadece Ticaret ve Sanayi Odasının veyahut da bu işi üstlenen organizasyon firmasıyla olmayacak. Bu işin seçilmiş ve atanmışları tamamen ve sivil toplum örgütleriyle el birliği yaparak bu fuarların Adıyaman’da uluslar arası fuar düzeyine çıkartmamız lazım. Eğer biz Adıyaman’da işsizliği yok etmek istiyorsak, bizim çıkış yolumuz burasıdır. Adıyaman’dan katma değer üreteceksek ve bu ülkede temel etken olan cari açığın önüne geçmenin de tek yolu yine çok üretip çok satmaktan geçiyor. Demek ki bizim yapmamız gereken tek şey çok üreteceğiz, sağlıklı üreteceğiz, dünya ile rekabet yapabilecek duruma geleceğiz. Bunu sağladığımız zaman hem Adıyaman’daki yüzde 11’lik işsizlik oranını aşağıya çekeceğiz hem Türkiye’mizin o kronikleşmiş meselesi olan cari açığın önüne geçmiş olacağız. İşte bütün bunların önüne geçmenin temel yolu üretip, satmaktan geçiyor”

  – FUARIN ZAMANLAMASI ÇOK GÜZEL OLMUŞ

  Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu da fuarın zamanının çok iyi olduğuna dikkat çekerek, şzyle dedi:

  “Bizim esas teşekkürümüz bundan sonra olacaktır. Adıyaman’ın güzelliklerini dışarıya yansıtırsanız o zaman daha güzel olur. Şuan sadece teşekkür etmekle yetiniyoruz. Adıyaman’ımızda güzel bir zemin var. Adıyaman’ımızda yer altı kaynakları çok önemli. Şuanda mermerimiz kütük halinde büyük oranla dışarıya gidiyor. Adıyaman’da işlenen belki yüzde 1’dir, belki daha aşağısıdır. Daha da önemli Adıyaman’ın yer üstü kaynakları. Yer üstü kaynakları da insan yapısıdır. Adıyaman’ımızdaki işletmeler güzel insanların çalışmalarıyla en verimli şekilde, en randımanlı şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu fuarın zamanlaması da çok güzel olmuş. Adıyaman’da çok geniş bir alanda binlerce konutluk bir kentsel dönüşüme giriyoruz. Yine yeni imar alanları açılacak. Şehir adeta yenilenecek. Böyle bir zamanda inşaat yapı malzemelerinin, dekorasyonun ve mobilyanın büyük önemi var. Bu fuar da bundan sonra gelişecek ve büyüyecek Adıyaman’a adeta bir yol haritası çizecektir. Firmalarımız eskiden çok yetersizdi. Esnaf bazından bir çalışma vardı. Şimdi çok daha gelişmiş, teknik anlamda çalışan firmalarımız var. Ben bu fuarda emeği geçen herkese teşkkür ediyorum. Çok güzel bir başlangıç oldu”

  – FUAR, ADIYAMAN’I İYİ TANITACAK

  AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat ta fuarın önemine değinerek, “Her şeyiyle Adıyamanlıları bir fuarı yapması bizleri onurlandırıyor, gururlandırıyor. 60 civarında katılımcının olduğu söylendi. Çevre illerden de gelenler var. Üreteceğiz. Sonuçta ürettiğimizi de satmamız gerekiyor. Satmanın yolu da tanıtımdan geçiyor. Tanıtım ve pazarlamanın en önemli ayağı fuar organizasyonlarıdır. Eğer bu ilk yaptığımız organizasyonu güzel yapabilirsek, emin olun bundan sonraki fuarlarda Türkiye’nin her kesiminden sanayiciler gelip burada ürünlerini satmaya çalışacaklardır. Gelen sanayiciler Adıyaman’daki sanayici kardeşlerimizle tanışacaklar ve alış-veriş yapacaklar. Böylece Adıyaman bu sektörde gelişmiş olacak” diye konuştu.

  – BU FUAR ADIYAMAN’A GÜÇ VE SİNERJİ KATACAK

  Bu fuarın Adıyaman’a güç ve sinersi katacağını vurgulayan Vali Vekili Murat Süzen ise “Fuarımıza 65 civarında katılımcı sağlanmıştır. Bütün konukları kökleri tarihimizin derinliklerinde olan medeniyet kentinde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bilindiği gibi fuarlar sektörlerdeki gelişmeleri takip etmek, yeni iş bağlantıları kurma noktasında çok büyük bir önem arz etmektedir. Adıyaman’da ilgili sektörlerin büyümesi ve ortalamanın üstünde bir gelişme sağlayabilmesi için bu fuarın olumlu katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu fuarın Adıyaman’a büyük bir sinerji ve güç katan bir organizasyon olarak görüyorum” şeklinde konuştu.

  Katılımcılar açılış kurdelasını kestikten sonra firmaları tek tek ziyaret ettiler.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz