İnşaat İşçilerinin Ekmek Mücadelesi

  0
  122

  Sincik ilçesinde, inşaat işçileri, aile geçimini sağlamak için yazın kavurucu sıcaklıkta, kışın ise soğuk havalarda zorlu bir mesaide çalışmalarını sürdürüyorlar.

  İlçede yapımı devam eden inşaatlarda, kum eleyen, tuğla indiren, gerektiği yerde sırtında çatı katına tuğla taşıyan, soğuk demir bağlayan ve kalıp  bağlayan Sincik ilçesinde bir çok inşaatı kabala usulü alan ve ilçe genelindeki bir çok yapıyı alıp tamamlayan İnşaat ustası Nevzat Yeni ve ekibi, zor ve yorucu çalışma koşullarına rağmen çalışmalarına ara vermeden devam ediyorlar.

   

  Sabahları saat 5’te Kahta’dan ekibini alarak 35 km lik bir mesafeden gelip Sincik ilçesinde saat 6’da inşaatlarda iş başı yapan Nevzat Yeni ve ekibi, akşamları saat 18:00’e kadar yoğun  ve yorucu bir iş temposunu tamamladıktan sonra, tekrar ekibini Kahta ilçesine götürüp, dinlenmeye çekiliyorlar.

   

  Nevzat Yeni, yaptığı açıklamada, inşaat işlerinde çalışmanın zorluklarına değinerek, ”Toz ve dumanın içinde çalışıyoruz. Kimi zaman beton dökerken, harç üstümüze sıçarar her tarafımız harç içinde kalır. Ayrıca sürekli dışarda çalışıyoruz. Yazın güneş sürekli tepemizde, kışın ise soğuk hava demeden inşaatlarda çalışmaya devam ediyoruz. Ayrıca inşaatlarda çalışan işçilere baktığınızda, hemen hemen hepsinde zaman ile bel fıtığı hastalığı çıkıyor. Bundan ziyade inşaatlarda düşme rsiki çok yüksek. Bu düşmeler sonunda el ayak krılmaları yaşanıyor. İnşaat işinde çalışmak hem çok zor hemde çok riskli. Ama ekemğimizi bu işten kazandığımız için işimizi severek yapıyoruz. İnşaatlarda çalışırken bütün riskleri ve zorlukları bir tarafa bırakarak direk işimize konsantre olup aldığımız inşaatı tamamlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz